Yerel siyasal katılımda kent konseylerinin işlevleri: Zonguldak-Karabük-Düzce Kent Konseyleri örneği
Functions of city councils in local political participation: The example of Zonguldak-Karabük-Düzce City Councils
- Tez No: 810522
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yönetime katılım, halkın karar alma süreçlerinde, uygulamalarında ve denetlemelerinde bizzat söz sahibi olmasını, bu süreçte etkin rol oynamasını ifade etmektedir. Günümüz demokrasileri yerel halkın kendi yöresi ile ilgili alınan kararlara katılımını gerektirmekte ve bu bağamda birçok mekanizma oluşturulmaktadır. Yönetişim olarak ifade edilen yeni katılım süreci, kamu sektörü ile birlikte özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumdaki farklı grupların yönetim olgusunun merkezinde olduğu bir yaklaşımı ifade etmektedir. Günümüzde Türkiye'de yerel halkın kararlara katılımını artırmak için oluşturulan en önemli mekanizmalardan birisi de kent konseyleridir. Kent Konseyleri gündelik hayatta kentsel açmazlara yönelik çözüm önerileri üretmek adına yerel mekanizma olarak hukuksal ve kurumsal zeminde varlık kazanmıştır. Siyasal katılım ve geniş temsil esası üzerine tesis edilmesi öngörülen kent konseyinin çalışmaları bu açıdan kentsel gelişimin yönünü bir nevi belirlemesi açısından önemlidir. Bu çalışmada Yerel Gündem 21 çerçevesinde oluşturulan kent konseylerinin siyasal katılım açısından işlevleri incelenmektedir. Çalışmada yönetime katılım sürecinde kent konseyinin etkinliğinin istenilen düzeyde olmadığı değerlendirilmiş ve bunun nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kent Konseylerinin yönetime katılım sürecinde etkinliğinin artırılması için yeniden yapılandırılmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Türkiye'de kent konseylerinin gelişim süreci, kent konseyleri ile ilgili mevzuat ve kent konseylerinin halkın katılım sürecindeki etkileri ortaya konulduktan sonra bir kent konseyi deneyimi olarak Zonguldak, Karabük ve Düzce Kent Konseylerinin yapısı ve yerel siyasal katlım işlevleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation in management means that the public has a say in decision-making processes, practices and inspections and plays an active role in this process. Today's democracies require the participation of local people in decisions made about their region, and many mechanisms are being created in this context. The new participation process, referred to as governance, is a management approach that brings together the private sector, non-governmental organizations and different groups in society at the center of government, so that the public is not excluded from managing together. Nowadays, one of the most important mechanisms created to increase the participation of local people in decisions in Turkey is city councils. City councils have established their presence on a legal and institutional basis as a local mechanism to produce solutions to urban impasses in everyday life. The work of the city council, which is supposed to be established on the basis of political participation and broad representation, is important in terms of determining the direction of urban development in some way. In this study, the formation and activities of city councils established within the framework of Local Agenda 21 are examined. The development process of city councils in Turkey, the legislation related to city councils and the effects of city councils on the public participation process were examined, and the implementation of Zonguldak, Karabük and Düzce City Council as a city council experience was examined.