Strateji odaklı performans yönetim sistemi ve stratejilerin uygulanmasında yeni bir yaklaşım: Balanced scorecard ve bir uygulama örneği
Strategy focused performance management and the new approach to implement of strategy: The balanced scorecard and an exemplary
- Tez No: 229394
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda yönetim, üretim ve kalite yöntemlerinde ve felsefelerinde önemli değişimler olmaktadır. Günümüzde sadece finansal ölçütlere dayalı olan performans ölçümleri, işletmeler için önemli olan faktörlerin ölçülmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, işletmeler performans ölçüm sistemlerinin tasarımında maliyetle birlikte diğer faktörleri de dikkate almalıdırlar. Dolayısıyla organizasyon yapılarını stratejiye dayandıran firmalar performans ölçüm sistemlerini belirledikleri stratejilerden bağımsız oluşturmamalıdırlar. Bu çalışmada amaç strateji odaklı organizasyon (SFO) olmanın, belirlenen stratejileri ölçmek ve yönetmekle başarılabileceği düşüncesini incelemektir. Stratejileri yönetmenin stratejiye dayalı bir performans yönetim sistemi kurmakla mümkün olacağı ve Stratejik Performans Yönetim sistemini kurmanın da tüm iş üniteleri için hedeflerin, neden-sonuç ilişkileri içinde tanımlanması ve stratejik temaları kapsayan `strateji haritaları' nın ve bu haritaların betimlendiği `Balanced Scorecard' ların hazırlanması ile gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir. Bu düşüncelere ışık tutması amacıyla da bir firmada araştırma yapılarak elde edilen veriler son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been important changes in methods and ideas of administration, production and quality. Enterprises need to reevaluate their performance evaluation systems in order to accommodate themselves to the changing conditions and inceasing competition. Today only financial evaluations are become insufficient when evaluating the important factors for the enterprise. That s why companies have to consider factors different than finance, when they think about an evaluation system. Consequently, companies that base their organizations on strategy, can not build an evaluation system free from these strategies.The purpose of this study is, to describe purposes for all business units within the circle of cause-result relation in order to build a performance evaluation system based on a strategy and to explain the preperation of ?Balanced Scorecards? with which strategics maps ?in which strategic themes are included- are described and to show the accuracy and validity of this system with a case study.