Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı ortaklı şirketlerde tekdüzen hesap planı'na göre hazırlanan bilanço ve gelir tablosunda yer alan kalemlerin uluslararası muhasebe standartları ile karşılaştırılması ve bir uygulama
Matching of international accounting standarts with items are included on balance sheet and income statements are prepared in accordance with the uniform chart of accounts are at foreign partnered companies are operating in turkey and a practice
- Tez No: 229393
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla şirketler kurulmuş ve çeşitli şekillerde sınıflandırılmıştır. Muhasebenin önemli amaçlarından birisi finansal tabloları hazırlamaktır. Genel amaçlı finansal tablolar, işletmenin finansal durumu, finansal performansı ve nakit akışları ile ilgili yararlı ve gerekli bilgiler sağlar. Finansal tablolarda yer alan bilgilerin anlaşılabilir, güvenilir ve karşılaştırılabilir olması gerekir. Türkiye'de Maliye Bakanlığı tarafından 1992 yılında muhasebe sistemi uygulama genel tebliği yayımlandı. Bilanço esasına göre defter tutan işletmeler 1994 yılından itibaren tekdüzen muhasebe sistemine göre muhasebe uygulamalarını yapmakta ve finansal tablolarını düzenlemektedir.Dünyada muhasebe konusunda tek muhasebe standardına doğru bir yönelim söz konusudur. Dünyada en geçerli ve yaygın olarak kullanılan standartlar dizisi, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından oluşturulan Uluslararası Muhasebe Standartları'dır. Ancak Uluslararası Muhasebe Standartları ile Tekdüzen Muhasebe Sistemi arasında bazı farklılıklar söz konusudur.Bu çalışmada, Tekdüzen Hesap Planı ve Uluslararası Muhasebe Standartları'na göre hazırlanan bilanço ve gelir tabloları kalemleri karşılaştırılarak, UMS 2 Stoklar, UMS 12 Vergilendirme, UMS 16 Maddi Duran Varlıklar ve UMS 18 Hasılat Standartları kapsamında ortaya çıkan farklılıkların sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies have been founded to answer human?s needs and classified with different. One of the main aims of accounting is to prepare financial statements. The general position, financial statements provide necessary and cash flows of entity. Informations of financial statements should be understandable, reliable and comparable. In Turkey, Ministry of Finance published Accounting Regulation in 1992, and entities that keep accounting records on a balance sheet basis have used this uniform accounting system since 1994.There has been a tendency towards a uniform accounting system. The most valid and widely used series of standards is the International Accounting Standards (IAS) constituted by the International Accounting Standards Committee. However, there are some differences between uniform accounting system and IAS.In this study, the balance sheet and statement of operations which are to prepare according to the uniform chart of Accounts and IAS are tried to compare to each other, and to explain the reasons of the some of the differences according to the IAS 2 Inventories, IAS 12 Income Taxes, IAS 16 Property Plant and Equipment and IAS 18 Revenue.