Avrupa Birliği Afrika ilişkileri:İşbirliğinden ortaklığa
European Union relations between Africa:From cooperations to partnership
  1. Tez No: 229395
  2. Yazar: ARDA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Avrupa kıtasının birlik fikrinin oluşumundan önceki süreci de ele alınmak kaydı ile Afrika ile ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın ana konusunu ise Avrupa Birliği'nin Afrika politikasının evrimi oluşturmuştur. Bu nedenle Avrupa Birliği'nin Kuzey Afrika politikası ele alınmamış, Sahra Altı Afrika politikası çalışmanın konusunu oluşturmuştur.Bu konunun seçilmesinin temel nedeni, uluslararası literatürde fazlaca önem atfedilmemiş olması, Türkiye'de ise hemen hemen hiçbir monografik çalışmanın uluslar arası ilişkiler disiplininde bulunmamasıdır. Bu çalışma ile bu konuda literatüre katkıda bulunmak istenmiştir. Konuya ilişkin çalışmalar genel olarak ilişkilere Avrupa Birliği perspektifinden ve algılarından yaklaşmıştır. Bu çalışmada ise ?bir master tezinin dar sınırları kapsamında da olsa- daha geniş açılı bir şekilde konuya yaklaşılmak istenmiştir. İlişkiler hukuki boyutları dahil olmak üzere, uluslar arası organizasyonların ( örn. Dünya Bankası) kantitatif verileri de dikkate alınarak değerlendirilmiş ve dünya kamuoyunda oluşmuş olan fakir kıta imajından, dünya ekonomik gelişmelerine uyum sağlamış, ekonomik ve sosyal standartlarını dünya standartlarına yükseltmiş Afrika yaratma hedefinin başarılamadığı ortaya konulmak istenmiştir.Çalışma sırasında Avrupa Birliği ile Afrika arasında yapılan Yaounde, Lome ve Cotonou Antlaşmaları'nın öncesinde ve sonrasında dünya genelinde yaşanan gelişmeler açıklanarak, ilişkilere yön veren bağımsız değişkinler ortaya konulmuş ve bu bağımsız değişkenler ışığında ?Avrupa Birliği ? Afrika ilişkileri sadece ekonomik temele mi dayanmaktadır?? sorusuna yanıt aranarak, antlaşmaların günümüzdeki durumu incelenmiş ve gelecek ile ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Africa relations was examined but, before continental union ideas creating, process was taken in hand. Main Subject of this study is European Union?s African Politics?evoluation. So, European Union?s North Africa politica was not taken in hand. Under Sahra Africa Politica is main subject of this study.Main reason of chosen this subject is that It has big importance in international literature and monografic studies do not accept international discipline in Turkey. We want to contribute literature with this study. Studies were examined from generally perceptions and perspectives of European Union. Although this studies is master thesis, we tried to use large concept. Relations and juridical dimensions were included. International organization?s quatitative dates (for example, World Bank) were evaluated. We concluded that Africa could not be successful following purpose Such as, economic and social standarts can raise to world standart, no poor continent image have in world media, making compliance with economic developmentsDuring Study, between Eurupean Union and Africa, both before and after from Yaounde, Lome and Cotonou agreements, world development defined. Relations were set by Independence variables which were told. And ın light of this independence variables, are European Union-Africa Relation only based on economic basic? We looked for answer this question and we examined agreement?s stuation nowadays and we gave suggestions about future.