4. ve 5. sınıf fen ve teknoloji dersi öğretim programlarına ilişkin öğretmen görüşleri
The opinions of teachers about the 4th and 5th class science and technology curriculum
  1. Tez No: 229413
  2. Yazar: ÖZDEN TATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın 2005-2006 öğretim yılında uygulamaya konulan Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı için, öğretmen görüşierini ve görüşlerin bazı değişkenler ile ilişkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara İli merkez ilçelerindeki 561 ilköğretim okullarında görev yapan toplam 20666 4. ve 5. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemi, tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre, Ankara ili merkez İlçeleri (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı,Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) ve her bir ilçe merkezindeki ilköğretim okulları belirlenmiştir. 40 ilköğretim okulu random yoluyla seçilerek ömeklem içerisine alınmıştır. Bu okullarda görev yapan toplam 308 4. ve 5. sınıf öğretmenlerine anket, bu okullar içerisinden random yoluyla seçilen 5 okuldaki toplam 20 4. ve 5. sınıf öğretmenlerine de görüşme formu uygulanmıştır.Araştırmada, verilerin toplanması için araştırmacı tarafından anket ve görüşme formları geliştirilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu bulunmuştur.Elde edilen veriler frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (ss) hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin öğrenim durumlarına, kıdemlerine ve hizmet içi eğitim durumlarına göre görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına Kruskal-VVallis ve T- testi ile bakılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre;1. Programın kazanımlar kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3.75)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir.2. Programın içerik kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3.62)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir.3. Programın öğrenme- öğretmen süreçleri kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3.57)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir.4. Programın ölçme ve değerlendirme kısmına iiişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3.45)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir.5. Öğretmenlerin eğitim durumlarına göre programın; kazanımlar, içerik, öğrenme- öğretme süreçleri ve ölçme ve değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır.6. Öğretmenlerin kıdem durumlarına göre programın; kazanımlar, içerik, öğrenme- öğretme süreçleri ve ölçme ve değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır.7. Öğretmenlerin eğitim durumlarına göre, genel olarak programın tüm boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır.8. Öğretmenlerin kıdem durumlarına göre, genel olarak programın tüm boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır.9. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim durumlarına göre, genel olarak programın tüm boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır.10. Öğretmenlerin ifadelerine göre asıl sorunun, uygulamalardan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Öğrenci, veli ve Öğretmenlerin zorlandıkları, araç gerecin eksik olduğu, yeterli kaynağa ulaşılamadığı ve zaman zaman etkinliklerin Öğrenci düzeyini aştığı görülmüştürAnahtar Sözcüklerİlköğretim, Fen ve Teknoloji Öğretim Programı, Öğretmen Görüşleri
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the opinions of teachers and the relationship of those opinions with some factors in the curriculum of Science and Technology which was put into practice in 2005-2006 academic year.in total, 20,666 fourth and fifth grade teachers working in 561 MONE (Ministry of National Education) primary education schools in the provinces of Ankara participated in this study. The sample of the study was formed with the method of cluster random sampling. According to this method, several provinces of Ankara (Altindag, Qankaya, Etimesgut, GGIbasj, Kecioren, Mamak, Sincan and Yenimahalle) and primary education schools in each province were determined. Forty primary education schools were randomly chosen and included in the sample. A survey form was conducted with 308 fourth and fifth class teachers working in those schools, whereas interviews were made with 20 fourth and fifth grade class teachers randomly chosen from those 5 schools.In this study, in order to collect data, survey forms and interviews were developed by the researcher. The results of statistical processes showed that the scale had validity and reliability.The data was analyzed with frequency (f), percentage (%), arithmetic mean {X), and standart deviation (sd) calculations.Kruskal-Waiiis and t-test was used to find if there was any meaningful difference between the opinions of the teachers and their education levels and their teaching experiences. The findings were shown and interpretations were made using tables.According to the study results;1. The teachers expressed their opinions concerning the objectives of the curriculum on an average ( 3.75) level of“Agree”.2. The teachers expressed their opinions concerning the content of the curricuium on an average (3.62) level of“Agree”.3. The teachers expressed their opinions concerning the teaching and learning processes of the curriculum on an average ( 3.57) level of“Agree”.4. The teachers expressed their opinions concerning the testing and evaluation of the curriculum on an average ( 3.45) level of“Agree”.5. The difference between the education levels of teachers and their opinions about the curriculum's objectives, content, teaching and learning processes, and testing and evaluation was not found meaningful.6. The difference between the teaching experiences of teachers and their opinions about the curriculum's objectives, content, teaching and learning processes, and testing and evaluation was not found meaningful.7. The difference between the education levels of teachers and their opinions about all the dimensions of the curriculum was not found meaningful.8. The difference between the teaching experiences of teachers and their opinions about all the dimensions of the curriculum was not found meaningful.9.The difference between the in-service training levels of teachers and their opinions about all the dimensions of the curriculum was not found meaningful.10-According to the verbal statements of the teachers It was understood that the main problem lied in the applications. It was observed that the students, parents and teachers had difficulties, that they couldn't have enough resources, and that sometimes the applications were above the levels of students.Key WordsPrimary Education, Science and Technology Curriculum, Teachers' Opinions