Bünyan halıcılığı
The carpet industry of Bünyan
- Tez No: 229418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmamızda Kayseri iline bağlı Bünyan ilçesindeki el dokuma halılarınızaman içerisindeki değişimleriyle beraber incelemeye çalıştık.Giri? bölümünde çalı?manın amacı ile çalı?mada izlenen yöntemi belirttiktensonra ?halı? hakkında genel bilgiler vererek, Türk halı sanatının kısa bir tarihiniaçıkladık.Birinci bölümde Bünyan'ın halı kapasitesini ve yöreyi el dokuması halıcılığa itensebepleri ortaya koyarak değerlendirdik.ikinci bölümde Bünyan halılarının yapım tekniğini açıklamaya çalıştık. Bubağlamda halı dokumada kullanılan tezgâh, kirkit, kirmen, çıkrık, makas, bıçak,anahtar adlı teknik aletleri açıklayarak, fotoğrafla somutlaştırdık.Araştırmamızda halıcılıkla ilgili kullandığımız terimler ve halı dokumadakullanılan malzemeler hakkında bilgi verdik. Halının ipinin elde edilmesinden,çözgüsünden çözülmesine kadarki üretim aşamasını dikkate alarak ortaya çıkanel dokuması halının bölümlerini belirttikten sonra halıların ebat, desen ve renközelliklerini fotoğraflar vererek açıklamaya çalıştık.Üçüncü bölümde halının kalitesini belirleyen özellikler hakkında bilgi verdiktensonra dördüncü bölümde el sanatlarını ortaya çıkaran en önemli faktörü, insanıele aldık. insan faktörüyle ortaya çıkan halıcılığın kültürel boyutlarına da beşincibölümde yer verdik.Araştırmamızın diğer bölümlerinde Bünyan halıcılığının geleneksel çizgisindemeydana gelen değişimleri ortaya koyarak, başta halıların pazarlanması olmaküzere sorunlarına yer verdik. Bünyan halıcılığını eski konumuna getirebilmek vedaha iyi bir düzeye ulaştırabilmek amacıyla çözüm yolları geliştirmeye çalıştık.Araştırmanın sonunda Bünyan halıcılığı hakkında genel bir değerlendirmeyapılarak yararlanılan kaynaklar ve kaynak kişiler ile ilgili kaynakçaya yer verildi.Ekler bölümünde de ara?tırma esnasında kullanılmayan fotoğraflara yer verild
Özet (Çeviri)
In our research, we tried to investigate the change of the hand-made carpets intime which are woven in Bünyan, Kayseri.In the introduction part, after mentioning the aim of the project, giving generalinformation about ?carpet?, we explained a short history of the Turkish carpetwork.In the first part, we evaluated the capacity of carpets and the reasons whichmotivated the region to the hand woven carpet industry.In the second part, we tried to clarify the technical of production of Bünyancarpets. In this case, explaining the technical devices such as loom reed, woolspindle,spinning wheel, scissors, knife, key; we visvalised the topic with thehelp of photographs.In our research, we gave information about the equipment and the expressionsfrequently used in carpet industry. We tried to explain the dimension, the patternand the features of colours of the carpets with photographs.After giving information about the features determining the quality of carpets inthe third part, we mentioned about the most important factor ?human? whoproduces hand-made arts in the fourth part. We explained the culturaldimension of the carpet industry, produced by ?human? in the fifth part.In the other parts of our research, we mentioned the problems of Bünyancarpets especially in marketing, expressing the changes formed in thetraditional line. We tried to find solutions to fain Bünyan carpets, popularityagain and to simulate Bünyan carpets.?n the end of the research, the general evaluation of the carpet trade in Bünyanand the bibliography which is about the sources and the people used to gaininformation are mentioned. Also, in the appendix, the photographs which arenot used in the research are given.