İçten gelen korku: Yaratık dörtlemesinde 'canavar-kadınlık' ve 'iğrençlik' olgusu
Terror from within: The concepts of the 'monstrous-feminine? and 'abjection? in the alien tetralogy
  1. Tez No: 229424
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLGE MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geniş bütçeli aksiyon sinemasının ilk kadın kahramanı olan Ellen Ripley'i sinemadünyasına tanıtmış olan Yaratık serisi, aksiyon, bilim-kurgu ve korku sinemasıögelerinin bir karışımı gibi görünse de filmlerin alt metinleri kadınlık, annelik ve üremetemalarıyla ilgilidir. Sigourney Weaver tarafından canlandırılan Ripley karakterisinemada daha önce erkeklerle özdeşleştirilmiş olan kahramanlık konumunu kalıplaşmışcinsel roller açısından değiştirmektedir. Ancak, seriye ait dört filmde kadın biyolojisininve cinselliğinin yaratık figürleriyle özdeşleştirilmesi ve kadınlığın uzaklaştırılması veyareddedilmesi gereken bir canavar olarak tanımlanması filmleri feminist bakış açısındansorunlu kılmaktadır.Bu tez çalışması, Yaratık serisine ait olan dört filmi, Yaratık (1979), Yaratıklar (1986),Yaratık³ (1992) ve Yaratık: Diriliş'i (1997), Barbara Creed'in ?canavar-kadınlık?(?monstrous-feminine?) ve Julia Kristeva'nın ?iğrençlik? (?abjection?) teorileriçerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu inceleme sonucunda, kadının Yaratıkdörtlemesindeki ?canavarlığının? farklı cinselliğinden, biyolojisinden ve üremefonksiyonlarından kaynaklandığına dikkat çekilmektedir.Anahtar SözcüklerYaratık, Barbara Creed, Canavar-Kadınlık, Julia Kristeva, İğrençlik.
Özet (Çeviri)
The Alien tetralogy, which introduced the first female hero of a big budget action film,Ellen Ripley, blends action, science-fiction and horror cinema elements. However, thesubtexts of these four films are about womanhood, motherhood and reproduction. In theAlien series, the character of Ellen Ripley, brought to life by Sigourney Weaver, isemplaced as the hero of the narrative, a status which was previously reserved for malecharacters in action and science-fiction films. A female character?s leading role inaction series presents a change in terms of the gender based roles in cinema, however,the identification of female biology and sexuality with the alien figures and theportrayal of femininity as a monster which has to be repelled or cast away makes theAlien series troubling from a feminist perspective.This study attempts to analyze the four films of the Alien series, Alien (1979), Aliens(1986), Alien³ (1992) and Alien: Resurrection (1997), in terms of Barbara Creed?sconcept of the ?monstrous-feminine? along with Julia Kristeva?s theory of ?abjection.?As a result of this study, it is pointed out that in the Alien tetralogy, the ?monstrousness?of woman stems from her different biology, sexuality and reproductive functions.KeywordsAlien, Barbara Creed, The Monstrous-Feminine, Julia Kristeva, Abjection.