Kadın Hastalıkları ve doğumevi Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yatan hastaların hasta hakları bilgi düzeyinin belirlenmesi: Ankara örneği
Determining the level of patients hospitalized in maternity and gynecology education and research hospitals about patient rights: Ankara sample
  1. Tez No: 229427
  2. Yazar: SEMRA SARUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sosyal Hizmetler, Obstetrics and Gynecology, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hasta hakları, kaynagını insan haklarından alan fakat gelismesi son yıllarda öne çıkan birkavramdır. Özellikle hastanelerdeki uygulamalarda yapılan yanlıslıklar nedeniyle hastahakları çok fazla ihlal edilen, yeterince dikkate alınmayan bir durumdur. Genellikle hastalarve aileleri haklarının farkında olmamakla birlikte haklarını ne sekilde talep edeceklerini debilmemektedirler. Bu çalısmada hastaların hasta hakları konusunda bilgi düzeyleriarastırılmıstır.Arastırma tanımlayıcı bir çalısmadır. Arastırmanın örneklemini ise Ankara ilinde bulunanEtlik Dogumevi ve Kadın Hastalıkları Egitim ve Arastırma Hastanesi ile Dr. Zekai TahirBurak Kadın Saglıgı Egitim ve Arastırma Hastanesi'nde yatan toplam 336 hastaolusturmaktadır. Arastırmanın verileri arastırmacı tarafından Saglık Bakanlıgı Hasta HaklarıYönetmeligi'nden yararlanılarak gelistirilen hasta haklarını içeren görüsme formuylatoplanmıstır. Verilerin çözümlenmesi için yüzdelik dagılım, varyans analizi ve t- testikullanılmıstır.Arastırma sonucunda hastaların hasta hakları konusunda bilgili oldugu sonucuna varılmıstır.Hastalar arasında en fazla bilinen hasta hakkı ?Hastaların kendi insani degerlerine saygıgösterilmesini isteme ve ziyaret hakkı?, en az bilinen hasta hakkı ise; ?hastaların kendi rızasıolmadan tıbbi müdahaleye tabi tutulmama hakkı? dır. Ayrıca hastaların bilgi düzeyleri ileyas, ögrenim durumları, sahip oldukları sosyal güvence, yasadıkları yerlesim yeri, en uzunsüre yasadıkları yerlesim yeri, çalısma durumu ve ekonomik durumu arasında istatistikselolarak anlamlı bir fark bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Patient Rights, originated from Human Rights, is a concept recently foregrounded. It is bothabused and overlooked in hospitals due to some mistakes. Patients and their parents are notaware of their rights and they do not know how to demand them. This thesis explores thelevel of patients? knowledge about their rights.This research is a descriptive study. The sample group of the research is the 336 patientshospitalized in Etlik Maternity and Gnecology Research and Education Hospital and Dr.Zekai Tahir Burak Woman Health Research and Education Hospital in Ankara. Theresearcher obtained the data of this research by developing an interview form includingpatients rights. The form has been prepared by the help of the Patients Rights Regulation ofthe Ministry of Health. The percentage distribution, the variance analysis and t-test is used toanalyze the data.This research shows that patients are aware of their rights. The most known right amongpatients is the one that ?a patient has the right to want to be shown respect to her humanevalues and the right to be visited?. On the other hand, the least known right is the one that ?apatient has the right of not being undergone any medical interference without herpermission?.