Hastanelerde malzeme yönetimi ve bir uygulama örneği
Material management in hospitals and a practice example
- Tez No: 92769
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
134 ÖZET Malzeme yönetiminin hastane yönetimi alanındaki önemi her geçen gün artmaktadır. Hastanelerin en önemli amaçlarından biri de sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli kullanabilmektir. Malzemeler, hastanelerin hizmetlerini zamanında ve etkili verebilmeleri için gereklidir. Malzeme giderleri ise toplam hastane bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mülkiyetleri ve büyüklükleri farklı iki hastanede malzeme yönetimi faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğünü belirlemek, iki hastanenin uygulamaları arasındaki farklılıkları ve aksaklıkları ortaya çıkarmaktır. Bir diğer amaçta hastane yöneticilerinin malzeme yönetimi konusunda karşı karşıya kaldıkları bazı problemlere çözüm olabilecek değişik önerileri sunmaktır. Araştırma, SSK. Ankara Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi ve özel Sevgi Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırma amacına yönelik veriler, hastanelerin tıbbi ve mali kayıtlarından, uzman görüşlerinden ve oluşturulan bir“Malzeme Yönetimi Kontrol Çizelgesi”vasıtasıyla toplanmıştır. Ayrıca en çok kullanılan malzemelerden 10 kalem tıbbi malzeme seçilerek, 1998 yılı içindeki hareketleri izlenmiş, malzeme yönetimi faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğü ve karşılaşılan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, malzeme yönetimi faaliyetlerine gereken önemin verilmediği ve mevcut uygulamaların bilimsel esaslara dayanmadığı görülmüştür. Ayrıca malzeme yönetimi uygulamaları hastanenin büyüklüğüne ve mülkiyet yapısına göre değişebilmektedir.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT Importance of material management in hospital management area will be increas to the part of come. One of the most important objectives of hospitals is to use their resources efficiently and effectively. Materials are necessary for hospitals to produces services on time and efficently. Material expendetures has great propertion of hospital total budget. The main purpose of this study is to determine how material management activities are performed in two different hospitals which have different ownership and size yet which have the same function, and to find out differences and problems about material management between these two hospitals. And the other purpose is to give different solutions to hospital administrators faced with some problems about material management. This study was carried out at SSK Ankara Maternity Hospital and Women lllnessTeaching Hospital and Private Sevgi Hospital. The data were needed for this study was provided from medical and financial records of hospitals, points of view of specialists and through the“Material Management Control Chart”. 10 items medical materials were selected and their changes during 1998 were followed. So we tried to determine the various problems administrators faced in this field and haw materials management activities were performed. At the end of this study it was found that materials management activities were not given enough importance by authorities and it was observed that present practices were not compatible scientific material management principles. tcrtöttöCıntmamoLB