Beyaz eşya sektöründe toplam kalite yönetimi ve kalite maliyetleri
Total quality managementand quality costs for the white appliances sector
  1. Tez No: 229443
  2. Yazar: NİLÜFER KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkemizde bulunan isletmelerin, ürettiklerini yurt içi ve yurt dısındapazarlayabilmeleri için, kalite güvencesi standartlarını yerine getirmeleri artık bir zorunlulukhaline gelmistir. Ancak bunları uygularken asıl amaç kalite güvencesi belgesini almak degil,isletmede kalite sistemini kurmak ve sonrasında kaliteli, düsük maliyetli üretim yapmakolmalıdır.Kalite isletmelerin gelir ve giderleri üzerinde çesitli etkiler yaratmaktadır. Ancakkalite birçok isletme için maliyet olarak görülmektedir. Oysa günümüzde yogun rekabetinyasandıgı ortamda basarılı olabilmek için isletmeler kalite üzerine yatırım yapmakzorundadırlar.sletmelerin bir adım öne geçebilmeleri için kullanılan yöntemlerden biri de KaliteMaliyetleri Sistemi'nin uygulanmasıdır. Kalite Maliyetlerinde; kalite ve maliyetin ters iliskiiçerisinde oldugu görülür. Çünkü bu yaklasımda kalite iyilestikçe maliyetler düsecektir.Kısacası Kalite Maliyetleri, hizmetin, üretimin, satısın, satıs sonrası servislerin belirlenmisstandartlara göre zamanında ve yerinde uygulanması sonucu ortadan kalkacak olanmaliyetlerdir. Amaç Toplam Kalite Maliyetlerini sıfırlayarak en mükemmele ulasmaktır.Kalite maliyeti sisteminin bir parçası olarak, isletmeler, tüm faaliyetlerin kalitemaliyetlerini özetlemeliler ve bu maliyetleri bir kalite raporunda biriktirmelilerdir. KaliteMaliyetleri tek tek toplanmalı, bölümler arasında iletisim saglanmalı ve bu verilerdegerlendirilmelidir. sletmenin bütçede belirlenen amaçlar dogrultusunda faaliyetleriningerçeklesip gerçeklesmedigini, ne oranda gerçeklestigini, ortaya çıkan sapmaları, bunlarınnedenlerini, alınması gereken önlemleri ve kalite gelistirme çalısmaları hakkında bilgisaglamaya yönelik araçlardır.Bu çalısmada, Toplam Kalite Yönetimi ve Kalite Maliyetleri ele alınmıs, kullanılantekniklerden bahsedilmistir. Konu ile ilgili olarak genel bilgilendirme yapılarak beyaz esyasektörü için önemi,uygulanması ve sonuçları anlatılmıstır. Çalısmanın ana amacı kalitemaliyetlerinin analiz edilmesidir. Bu amaçla öncelikle Toplam Kalite Yönetimi ve KaliteMaliyetleri ele alınmıs, daha sonra bu çalısmalar beyaz esya sektörüne uyarlanmıstır
Özet (Çeviri)
It has become a must for the enterprises established in our country to fulfil qualityassurance standarts in order to market their products. Having a quality certificate is not theobject in doing all this, but establishing the quality system and as a result producing withquality and low costs.Quality causes numerous effects on enterprises incomes and outcomes. Butunfortunately quality is considered as cost by many enterprises. However, companies ought toinvest in quality to advance in a competitive environment as it is nowadays.One of the methods put into practice to advance one step further is the Quality CostSystem. It is surprisingly seen that quality and cost are oppositely proportional in QualityCosts, because costs will reduce as quality increases according to this approach. Briefly,quality costs are costs to be put away by on-time and appropriate application of production,sales and after sales services according to pre-designated standarts. The objective is tominimize total quality costs to reach excellence.As a part of the Quality Costs System, enterprises should summarize the quality cost ofeach activity and gather them in a quality report. Quality costs should be collected one by one,communication should be obtained amongst departments, then data should be evaluated.Therefore, quality costs are tools to ensure the accuracy of the objectives set by the budget; toreveal the variances and their causes; and to supply the enterprise with data regarding qualitydevelopment and preventive activity.During this study, Total Quality Management, Quality Costs and the methods used areexamined. Following a general information, the importance, application and results for thewhite appliances sector is explained.Main objective of this study is to analyse quality costs. In this respect, Total QualityManagement and Quality Costs are mentioned thoroughly, afterwards these information isapplied to the white appliances sector.