Kocaeli ve çevresindeki büyük ölçekli şirketlerde kurumsal yönetişim bilincinin ölçülmesine yönelik bir araştırma
A study about measuring corporate governance conscious of large scale corporations in Kocaeli and the vicinity of Kocaeli
- Tez No: 229482
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kurumsal Yönetişim, şirketlerin yönetim ve kontrol sistemlerinin; saydam, görünür, tutarlı ve hesap verebilir nitelikte olması ilkesinden hareketle finansal piyasalara, çalışanlarına, tedarikçilerine, müşterilerine ve topluma güven vermesinin sağlanmasıdır. Kurumsal yönetişim anlayışı ile şirketler, kendi sorumluluklarının bilincinde verimliliklerini dolayısıyla ortaklarının elindeki hisselerin değerini de artırır ve bu süreçte ilişkide bulundukları tüm kişi ve kuruluşlarla olan ilişkilerini yasalara ve ahlaki değerlere uygun yürütürler. Günümüzde yanlış yönetim ve denetim politikaları sonucu oluşan ABD'de Enron ve WorldCom, İtalya'da Parmalat, Hollanda'da Ahold ve Çin'de Yanguangxia şirket skandalları, finans piyasalarının entegrasyonu neticesinde ortaya çıkan global finansal krizler, globalleşme dolayısıyla uluslararası sermaye hareketlerinin hareketlilik kazanması, 1980'li yıllardan itibaren yaygınlaşan özelleştirme uygulamaları tüm dünyada Kurumsal Yönetişimin önem kazanmasını sağlamıştır.Çalışmada, Kurumsal Yönetişimin büyük ölçekli şirketler için önemi vurgulanmış, Kurumsal Yönetim İlkeleri ve süreci tanıtılmış ve Türkiye de sanayileşmenin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Kocaeli ili ve çevresindeki Büyük Ölçekli Şirketlerin Kurumsal Yönetişime bakış açıları SPK Kurumsal Yönetim Prensipleri temel alınarak araştırılmıştır. Araştırmanın temel problemi ?Kocaeli ili ve çevresindeki Büyük Ölçekli Şirketlerin Kurumsal Yönetişim Bilincinin Ölçümü'' olarak ortaya konmuştur.Araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmış ve elde edilen veriler anova ve faktör testine tabi tutulmuştur. Bu amaçla örneklem imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli otuz dokuz işletmeden oluşmuştur.Çalışmanın sonucunda, Kurumsal Yönetim İlkelerini yerine getirecek bazı niteliklerde eksiklik olmakla beraber şirketlerin büyük bir bölümünün Kurumsal Yönetişim Prensiplerine uyumlu göründükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate Governance provides to being gave confidence to financial markets, personals, manufacturers, talents and society transparent, visible, consistent and giving account to companies with principles of transparent, visible, consistent and accountable. According to this comprehension, companies know their responbilities toward to their benefit owners. So companies try to increase their lots value being suitable to lows and ethics values. The last days, because of wrong management and control politics that Enron,Worldcom in U.S.A.,Parmalat in Italy,Ahold in Holland and Yanguangxia Companies scandals and financial crisis result of consolidation of financial markets,winning of internetionalcapital movements,diffusing practise of specializing of companies provide that Corporate Governance be important in the world.In this study the importance of Corporate Governance has been emphasized. The principles of Corporate Governance and process have been introduced and corporate corporation?s which in manufactured goods and service sector adaption to corporate governance principles was studied by taking reference of ?SPK Corporate Governance Principles? in region which the most become industrilized place of Turkey which name is Kocaeli. The primary problem is search for feasibility of corporate governance in corporated corporations and emphasize absent sides in adaption to Corporate Governance.In this research, the data was collected by the help of poll method. The content of the data were analyzed with spss program using anova and factor analyzies. For that reason, the samples were chosen from big scaled thirty nine organizations in the manufactured and service sectors. At the end of the study, it has been examined that corporated corporations seemed compatible with the needs of corporate governance, but some qualifications, which were necessity in corporate governance, were absent. Generally in corporated corporations this absents are being tried to complete.