Kocaeli çingenelerinde evlenme geleneği
Marriage traditions of gypsies living in Kocaeli
- Tez No: 229483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Doğum, evlenme ve ölüm insan hayatındaki üç önemli geçiş dönemidir. Bu geçiş dönemleri kendi içinde bazı alt bölümlere ayrılır. Bu bölümleri de her toplumun kendine özgü kuralları belirlemektedir.Kocaeli'de; Tavşantepe, Serdar, 28 Haziran Mahallesi ve Kandıra İlçesine bağlı Akçakayran ve Cezaevi Mahallelerinde yaşayan Çingenelerin evlenme esnasındaki geçiş dönemleri incelenmiştir.Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında kocaelide yaşayan çingenelerde yaşamlarında geleneklerin izlerini rahat bir şekilde görmekteyiz. Geleneklerine bağlılıkları onların özelliklerini yitirmemesine neden olmuştur. Bununla birlikte, sadece geleneklerine bağlı kalarak içinde bulundukları toplumun değerlerini aldıkları değil kendi benliklerini de yaşatmaya devam ettirdikleri görülmüştür
Özet (Çeviri)
Birth, marriage and death are three important transition terms in people?s life.This transition terms are divided into some sections in itself. Some norms of the society determine these sections.In this study, investigating the Gypsies settled in Tavşantepe, Serdar, 28 Haziran Mahallesi in İzmit and Akçakayran and Cezaevi Mahallesi in Kandıra, Kocaeli, we have mainly focused on the wedding ceremonies of the GypsiesWhen looked through the results of the study, In Kocaeli, we can easily see the traces of traditions in Gypsies? lives. This keeping old customs cause them not to loose their characterisitcs. However, it is seen that Gypsies not only keep their traditions but also they don?t cut off from the society they live in.