Muhasebe etiği ve bir uygulama
Accounting ethics and a practise
  1. Tez No: 229484
  2. Yazar: İSMAİL NEZİH ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Etik, insan davranışlarına yön veren ve doğru ile yanlışı ayırmada ona yol gösteren değer yargılarının bilimi olarak tanımlanabilir. Etik, insanlara doğruyu bulmada yardımcı olup toplumda güvenilir bir insan olarak yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayan ahlaki kuralların ortak adıdır.Etik sadece toplum hayatında değil iş yaşamında da insanlara yardımcı olarak işlerini en iyi biçimde devam ettirmelerini sağlar. Tüm meslek dallarında etik kurallara uymak işlerini iyi yapmak isteyen meslek mensupları için zorunludur. Örneğin muhasebe meslek mensupları hazırladıkları finansal tablolarla aynı zamanda kamuoyunu aydınlatma görevini de üstlenmişlerdir. Bu nedenle görevlerini icra ederlerken etik değerleri göz önünde bulundurmaları büyük önem taşımaktadır.Muhasebe mesleğini icra edenlerin görevleri, kamuoyunu aydınlatan finansal tabloları meydana getirmek ise; etik davranmak ile kamuoyunu aydınlatmak arasında doğrudan bir ilişki bulunmakta mıdır? Böyle bir ilişki mevcut ise meslek mensuplarının bu ilişkiye olan yaklaşımları nedir? Bu çalışma ile bu soruların cevabı bulunmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada etik ve meslek etiği ile muhasebe ve muhasebe meslek etiği hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Daha sonra muhasebe meslek mensuplarının etik davranış ile kamuoyunu aydınlatma arasında ilişkiye olan yaklaşımlarını bulmak için meslek mensuplarına 29 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır.Anket uygulaması sonucunda muhasebe meslek etiği ile kamuoyunu aydınlatma arasında bir ilişkinin bulunduğu fakat bu ilişkinin meslek mensupları tarafından yeterince kuvvetli bir ilişki olarak algılanmadığı ve bu sebeple de muhasebe meslek mensuplarının etiğe olan yaklaşımlarının çeşitli eğitim programları ile geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics can be defined as science of value judgement that directs human behaviour and guide people how to distinguish wrong and correct. Ethics, is a common name of moral codes that helps people to get at the truth and make people to live as respected in society.Ethics helps people not only at community life, at also business life and make them work well..It is imperative to obey the ethical rules for professionals want to do their job well at all professions. For example accounting professionals assume the duty of informing society with financial sheets they make. When they accomplish their this duty it is so important to consider ethical rules.If accountants are responsible to make financial sheets that inform society, are there any relationships between acting appropriate to ethics and informing society directly? If there is a relationship, what is the approach of professionals about this relationship? In this study, answers of this questions were tried to replied.In this study theoretical knowledge was gave about ethics, profession ethics, accounting and accounting ethics. After that an inquiry involves 29 questions was applied to find approach of accountants about relationship between ethical behaviour and informing society.As a result it is determined that there is a relationship between accounting ethics and informing society but this relationship isn?t perceived strongly by professioanals, therefore the approach of professionals about ethics should be improved with several education programmes.