İthal damızlık süt ineklerinin Kocaeli yöresindeki adaptasyonları ve mevcut durumun incelenmesi
- Tez No: 34452
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
vıı ÖZET Bu çalışmanın amacı Kocaeli yöresindeki ithal damızlık süt sığırı işletmelerinin mevcut durumlarının ortaya konulması ve sorunların çözümüne ilişkin veriler elde edebilmektir. Araştırmada Kocaeli il ve ilçelerinde bulunan ithal süt sığırlarına sahip işletmeler arasından tamamen tesadüfen seçilen 83 işletme sahibine, hazırlanan anket soruları sorulmuş, analiz edilen sonuçlar aşağıdaki gibi bulunmuştur. Kocaeli bölgesindeki çayır mera alanları uygun koşullara sahip değildir. Aynı zamanda bölgedeki hızlı sanayileşme her geçen yıl bu alanları daha da azaltmaktadır. Üreticiler yeterli miktar ve kalitede de kaba yeme sahip değildirler. Bazı üreticiler kaba yem ihtiyaçlarını diğer işletmelerden sağlamaktadırlar. Sulama şartlarının, teknik araç gerecin finans kaynaklarının yetersizliği nedeniyle süt işletmelerinin pek çoğunda silaj kullanılmamaktadır. Bunun sonucu süt işletmelerinde bazal rasyonun temelini düşük kaliteli saman oluşturmaktadır. İşletme sahiplerinin tamamı süt sığırlarının beslenmesinde süt yemi kullanmaktadırlar. Buna rağmen kullanılan süt yemlerinin kullanımı süt verimine göre uygulanmamaktadır. Aynı zamanda işletmelerin pek çoğunda süt yeminin süt sığırlarının yaşama payı ihtiyaçlarınında karşılanması için kullanıldığını ortaya koymuştur. Bu nedenle süt üretim maliyetleri normalden daha yüksek olmaktadır.vııı Süt sığırlarının laktasyon dönemi beslemesi, kuru dönem beslemesi ve bunun gibi süt üretiminin fizyolojik dönemlerine bağlı besleme programı uygulamaları bulunmamaktadır. İncelenen süt sığırcılığı işletmeleri, ürettikleri sütü değişik yollarla değerlendirmektedirler. Bölge işletmelerinin % 61.44' ü sütü parekende, % 22.89' u toptan satmakta ( aracıya veya kooperatife ), % 3.6' sı süt fabrikalarına, % 6.02'si mandıraya, % 4.85'i mamul olarak değerlendirmekte, % 1.20 ise evinde tüketmekte ve değerlendirmektedir. İşletmelerde hem yapay tohumlama, hem doğal aşım uygulanmakta, işletmelerin çoğunda boğa bulundurulmaktadır. Araştırma sonucunda işletme sahiplerinin ana uğraşılarının hayvancılık olmadığı tespit edilmiştir. Yörede bu faaliyetlerle daha çok kadınların ilgilendikleri söylenebilir. Süt sığırcılığı işletmelerinin ahır durumları incelendiğinde: Ahırların % 16.86'sı basit, % 45.78'i orta vasıflı, % 30.12'si modern ve bunlardan sadece % 6.02'si projelidir. Yetiştiricilerin başlıca sorunları: Yem fiyatlarının yüksek, buna karşılık süt fiyatlarının düşük olmasıdır. Kredi, pazarlama, yem kalitesi ve mekanizasyon yetersizliği gibi sorunlar bunu izlemektedir.
Özet (Çeviri)
DC SUMMARY The aim of this study was to investigate the position in Türkiye or Kocaeli Province nowadays and to obtain the datas in association to the solutions of the problems. The research, by 83 farmers who have got the farm which have imported dairy cattle in Kocaeli and its towns had been questioned questionnaire, was done. The farmers were selected randomly and the results that analysed had been found as follows. The fields of pasture in the Kocaeli province haven't got available conditions. Or in additions to this conditions, the industry that is being improved rapidly in this province has been decreasing these fields or day by day. The farmers haven't got enough amount and enough quality forage and some of the farmers have been suppling the need of forage from the other ones. Because of the shortage of the irrigation conditions, technical equipment and financial sources; the silage were'nt used in many of the dairy farms. For these reasons, the poor quality hays and straws were the main basal ration ingredients in the dairy farms. All of the dairy producers used the milk concentrate feeds" in nutrition of the dairy cows however the usage of the milk concentrate feeds weren't applicated according to milk production. Results also showed that many of the dairy producers used the milk concentrate feeds to meet also daily maintanance requirements of the dairy cows thus the milk production costs became higher than the normal. There weren't any feeding program applications based on physiological period of the milk production cycle of the dairy cows such as lactation feeding, dry period feeding etc.X Profitable use of the milk in the investigated producers were made as fallows ways: 61.44 % retail sale in Kocaeli region, 22.89 % whole sale to the cooperatives or brokers, 6.02 % sold to the small dairys,4.85 % in producered farm, 3.6 % to the milk processing plant and 1.20 % to of them concurues it by themselves. Both of artificial insemination and natural matting has been applicating in the farms.There is a bull in most of the farms. ît had been determined that the main job of the farmers or weren't the cattle-dealing. Or the main problem of the producer is that the cost of feeds are high, although the price of milk is low. The following problems are the shortage of credit, the system of marketing, quality of the feeds and the mechanization.