Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin başlıca iktisadi değişkenler üzerine etkisi
The effects of short term capital flows on the main economic variables in Turkey
- Tez No: 229485
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada 1980 - 2007 dönemi ele alınarak Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin başlıca iktisadi değişkenler üzerine etkisi incelenmiştir.Dünyada 20.yy sonundan itibaren genel olarak rağbet gören küreselleşmeye bağlı olarak, sermaye hareketleri üzerindeki kontrollerin kaldırılmasıyla birlikte finansal piyasaların serbestleşmesi, sermayenin kolaylıkla hareket edebilmesini sağlamıştır. Böylece ulusal ekonomilerin birbirleriyle yakınlaşmaları ile sermaye hareketlerinin küresel ölçekte gerçekleşmesine neden olmuştur.Serbestleşme hareketleri ile birlikte uluslararası piyasalarda sermaye hareketlerinin hacminin ve hızının artması ve özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde büyük miktardaki kontrolsüz sermaye girişleri ulusal piyasalarda istenmeyen makroekonomik etkileri ortaya çıkarmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, kısa vadeli sermaye hareketleri, yöneldiği ülkelerin döviz kanalı ile yatırım ve tüketimlerini etkileyerek cari işlemler dengesi ve milli gelir gibi makro ekonomik göstergelerini istikrarsızlaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is analyzing the effect of short term capital flows on the main economic variables in Turkey fort he period 1980 ? 2007.Concentrating with generally accepted globalization in the latest eras with annualing the controls on capital movements, liberalization of the financial markets eased the liquization (movement) of the capital. As this way, it gave rise to becoming near with the national economies with the realization of the capital movements in global scale.In the last years, with the raising the accelaration and the mass of capital movements for the national markets, especially in emerging economies such as Turkey, high volumed uncontrolled capital assets caused unexpected macroeconomic results.It is concluded that short term capital flows can be seen the unstablization of the macro economic indicators such as the national income, current transaction balance by imposing the investment and consumptions by the way of foreign exchange channel of its beared countries.