Kısa vadeli sermaye hareketlerinin ulusal ekonomiye etkileri
Effects of the short term money movements on national economy
- Tez No: 261946
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BERKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tezin amacı, finansal sistemler ile kısa vadeli sermaye, diğer bir deyişle sıcak para ilişkisini net bir şekilde açıklayabilmektir. Tezde, finansal piyasalar ve bu piyasalardaki ekonomik büyümelere, Uluslar arası sermaye hareketlerine ve para piyasalarına, kriz nedir sorusuna ve dünyada yaşanan başlıca krizlere, ülkemizde yaşanan krizlere ve bu krizler için çözüm önerilerine yer verilmiştir. Türkiye'de yaşanan krizler küresel etkileri olmakla beraber daha çok düşük kur yüksek faiz politika döngüsünün getirdiği krizlerdir. Söz konusu krizlerde kimi zaman iç piyasaya yönelik yanlış mesajların verilmesi etkin olmuş kimi zaman ise politik bir tavır öncü rol oynamıştır. 1994 krizi bunların ilkine 2001 Şubat krizi ise ikincisine örneklerdir. İşte çalışmada da Türk ekonomisinin mevcut durumuyla olası likidite krizlerine karşı güçlülüğü tartışılmış olup avantaj ve dezavantajları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Tez aynı zamanda Türk ekonomisinde olabilecek krizler karşısında ne tür tedbirlerin alınabileceği konusunda okuyucuya fikir vermektir. Çalışmanın tüketim tasarruf dengesi sıkıntısı yaşayan ülkemiz ekonomisinde yabancı sermayenin ?güvenli? bir şekilde kullanımına bir nebze de olsa ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to explain the relationship between financial systems and short term capital movements, named as hot money flows in financial literature. In this study, financial markets and economic growth of these markets, international capital movements, money markets, definition of crisis and leading crisis, crises been experienced in Turkish economy and best offers to handle with crises are evaluated. Besides, relationship between development level of economy and power of financial markets are examined thoroughly. Turkish crises are affected by global crises but it is mostly affected by low exchange rate and high interest rate policy. In these crises, sometimes, wrong messages to domestic markets and political attitudes have a great role. 1994 and 2001 crises are examples to these types of Turkish crises respectively. Just because of this reason, during the study current situation of Turkish crises and potential liquidity crises are discussed widely and advantages and disadvantages are attempted to reveal. This paper also purposes to give a hint to reader about economic measures to be taken in the presence of Turkish crises. Moreover, this study offers an insight into safely usage of foreign capital in Turkey where consumption and saving equilibrium problem is faced.