Kişilerarası iletişimde iknanın gücü: Dilbilimsel bir yaklaşım
Communication between people of persuasion in power: A linguistic approach
  1. Tez No: 229501
  2. Yazar: YASEMİN ORHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Özgün bir araştırma ortaya çıkarma amacına dönük olan bu çalışma, iletişim olgusunun dilbilimsel bir incelemesini sunmaktadır.Dilsel davranışı nelerin tetiklediği ve tetiklenen bu dilsel davranışın yönelimlerinin ne ile ilişkili olduğu çalışmanın kapsamında yer almaktadır. Bu anlayış çerçevesinde dilsel davranış kaynaklarının, bireyi, doğal ve sosyal çevrede geribesleme yoluyla etkilediği, dilsel edimin yöneldiği özne, sembol ilişkisine göre davranışın yönelim kazandığı saptanmaktadır. Bu edimin doğrultusunun ve gücünün ise bireyin beklentileri ve değerleri tarafından tayin edildiği öngörülerinden hareketle dilsel davranışın oluşumu, yönelimi ve çözümünü sunmaktadır.Nitekim dilsel davranışını gerçekleştiren birey, `öteki' tarafından daha doğru anlaşılmasını sağlamak amacıyla kendi duyumsal ve bireysel özelliklerini, kendi anlamına dâhil etmesi durumunda bir amaç gütmektedir. Birey, `öteki'ni söylediği şey ile ilgili değil, söylemek istediği konuda bilgilendirmeye ve `öteki'ne söylenmek isteneni sezdirmeye odaklanmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan, dilin yapıtaşı sözcük, hem bir eylemi hem de bu eylem sonucunda ortaya ürünü yansıtmaktadır. Bir diğer ifadeyle sözcükler, anlamsal açıdan en küçük birimler olup fikirlerin ve ifadelerin temel yapıtaşlarını oluşturmaktadır.Her şey bizzat sözcüklere değil, onları ne şekilde kullandığımıza dayanmaktadır. Birey, dili kullandığında ifadelendirmeye çalıştığı alanı ya göründüğü gibi ya da tecrübe edildiği şekliyle anlatmayı ve sunmayı amaçlamaktadır.Sözü söyleyen ile `öteki'nin kavrayışlarındaki benzer oluşlar ölçüsünde iletişim de başarılı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The original research reveals that working towards a goal, communication phenomeon provides a review of the linguistic.The research concerns what triggers the linguistic behaviour and to what this triggred linguistic behaviour is related to. In this context, it is confirmed that the sources of linguistic behaviour affect the individual by the feedback given in natural and social environment and that the linguistic behavior adopts convergence according to its relation to the subject, object and vs. to which linguistic bevaiour is directed.However, in order to be understood correct by the `receiver?, the individual who performs the linguistic behaviour pursues a goal by including his sensory and individual characteristics to his meaning. The individual focuses on making the `receiver? perceive what the individual wants to express to the `receiver? and focuses on informing him on the topic he wants to say, not on something related to what he says. At this point, the word as a foundation Stone of the language reflects both the action and the product of the action. In other words, as the smallest meaningful items, `words? and foundation stone. In other words, as the smallest meaningful items, `words? and form the main foundation Stones of the expressions and ideas.Everything depends not only on the words but also on how we use the them. The individual aims to explain and offer the area that he tries to express by using the language, as it is seen or as it is experienced.The communication proceeds successfully as well in the light of similar formations in speaker?s and listener?s apprehensions.