Hizmet kalitesi algılamalarına ilişkin yabancı dil eğitim kurumlarında bir uygulama
An application related with service quality perceptions in the foreign language education institutions
- Tez No: 229503
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ.FİGEN GÜLENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hizmet kalitesinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmaların da buna paralel olarak arttığı görülmektedir. Artan önem, hizmet kalitesinin etkin şekilde ölçülmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. `'Ölçemediğini daha iyi hale getiremezsin'' deyişinden etkilenen hizmet sektörü, hizmet kalitesini daha etkin bir şekilde ölçmeye çalışmaktadır. Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmalar arasında en fazla kabul göreni, Parasuraman, Zeithaml ve Berry tarafından geliştirilen SERVQUAL modelidir.Bu çalışmanın amacı algılanan hizmet kalitesinin nasıl ölçüleceğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda hizmet, kalite ve hizmet kalitesinin ölçülmesiyle ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında, hizmet sektörünün alt sektörü olan Yabancı dil eğitim kurumlarındaki algılanan hizmet kalitesi ölçülmeye çalışılmış ve Parasuraman, Zeithaml ve Berry tarafından geliştirilen SERVQUAL yönteminin anket formu yabancı dil kurumları için yeniden düzenlenmiştir. Kocaeli'de faaliyet gösteren Dilko, Eber ve Çağdaş Bilimler yabancı dil kurumlarında eğitim gören öğrencilerin, kurumlardan algıladıkları hizmet, kalite değerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Service quality has been more important in recent times. Accordingly the studies in this field have also been increased. This has given rise to the requirement for measuring service quality effectively. The service sector that is well affected by the motto of ?you can not get it better if you are not able to measure it? has been trying to measure service quality more effectively. A lot of studies have been made in this field. The most preferable model in these studies is SERVQUAL that has been developed by Parasuraman, Zeithaml and Berry.The aim of this study is to investigate the way of how perceived service quality can be measured. In the direction of this aim a literature research has been affected in regard with measuring of service, quality and service. In the application part of the study perceived service quality in foreign language teaching institutions is tried to be measured and the survey form of SERVQUAL developed by Parasuraman, Zeithaml and Berry is rearranged. Perceptions about education of the students who have been educated in the foreign language institutions like Dilko, Eber and Çağdaş Bilimler that are active in Kocaeli creates the quality value.