İnternetin siyasal iletişim aracı olarak kullanımı [iktidar ve ana muhalefet partilerinin web sayfaları analizi]
Using internet as a political communication?s tools [analysis of goverment?s and mainopposition?s parties? webpages]
- Tez No: 229509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, internetin siyasal iletişim aracı olarak kullanımını ve siyasal partilerin internet ve web sayfa kullanım amaçlarını, üç ülkenin iktidar ve ana muhalefet partileri üzerinden, incelemeyi amaçlamaktadır. İnternetin 1960'ların ortalarında Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkışından günümüze kadar gelen süreci anlatılacaktır. Ayrıca 1990'lardan bugüne kadarki internet ve siyasal iletişim ilişkisine değinilecektir. İnternetin gelişme süreci kısa bir sürede siyasal partilerin sunumu tartışmalarına yol açmıştır. Batı dünyasında internet ve diğer bilgi teknolojileri, politik organizasyon ve kurumları yeniden canlandırma yolunda fırsatlar sunan ortamlar olarak görüldü. Bu gerçeklikten yola çıkarak çalışmada, siyasal partilerin politikalarını potansiyel seçmenlerine sunmak için web sayfalarını ve bilişim teknolojilerini nasıl ve hangi amaçlar doğrultusunda kullandıkları incelenecektir.Araştırma 3 ülkedeki toplam 6 politik partinin web sayfalarının karşılaştırılmasını amaçlıyor. Bu çalışmada üç ülkenin siyasal iletişimde internet kullanımının farklı teknolojik seviyeleri olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla, Türkiye'den Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İngiltere'den İşçi Partisi (Labour) ve Muhafazakar Parti (Tory), Amerika Birleşik Devletleri'nden Cumhuriyetçi Parti (RNC) ve Demokrat parti (DNC) araştırma için seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The analysis covers usage of internet as a political communication?s tool and how political parties use internet and webpage across a number of contexts but has particular emphasis on Turkey, England and United States?s dominant political parties. Beginning with an İnternet?s historical overview, will be explained the rise of the İnternet since the mid-1960s in the US and then spread across the world. Also, it will be mentioned how to been procesed the relation between internet and political Communication so far since the mid-1990s. The development of the Internet in a period of change has meant that it quickly became intertwined with debates about reviving representative political parties. The İnternet and other İnformation Communication Technologies (ICTs) have been seen as offering a possible means of reinvigorating political organisations and institutions in the west World. The study examines political parties how to use the Web sites and enformation technologies to promote themselves, to represent their politics to potential voters.This paper examines making up a comparative analysis of six political party representing three different country has been aimed. In such a study, it is thought that with regard to illuminating the point of three countries with the possession of different technological levels have been reached in İnternet usage in political communication. With that purpose, Justice and Development Party (AKP) and Republican People`s Party (CHP) from Turkey, Labour Party(labour) and Conservative Party (Tory) from England, Republican Party (RNC) and Democratic Party (DNC) from United States of America, have been selected as the subject in our websites researches.