Çağlar boyu müzikle tedavi ve uygulandığı hastalıklar
A period of time abouth the musical cure and the practice for diseses
  1. Tez No: 229518
  2. Yazar: HAYRİYE SERENAY GİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KIRIMTAYIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Müzikoloji Bölümü Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, müzikle tedavinin ilkel kabilelerden bu yana, toplumların yaşayışındaki önemi ve uygulamaları incelenmiştir.Doğu medeniyetlerinde çok eski zamanlardan beri uygulanan müzikle tedavi yöntemi, Batı'nın çok daha sonraki yüzyıllarda fark ettiği bir uygulama olup, faydasının anlaşılmasıyla birlikte günümüze kadar geçerliliğini korumuş bir metottur.Medeniyetler boyunca çok çeşitli yöntemlerle uygulanmış olan bu metot, özellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamıştır. Çalışma içerisinde müzikle tedavinin tarihsel süreci, bu metotların uygulanış biçimleriyle kullanılan enstrümanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as a Master Thesis for Musicology Department, since the time of primitive clans, the importance and the applications of music treatment in the social life of the communities are analyzed.Music treatment method which has been used by the oriental civilizations since ancient times was perceived by the occident in the very next centuries and at present it is still in use thanks to its approved benefits.This treatment which is performed by various methods throughout the civilizations has been especially very important for the treatment of psychiatric patients. In the study, historical process of music treatment, application methods and used instruments are examined.