19. yüzyıl resim sanatında görsel anlatım ve sosyal oluşum açısından kostümün incelenmesi
Observation of costume for visual expression and social constitution in 19. century paintings
  1. Tez No: 229519
  2. Yazar: UMUT SAİM BALKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sanat; insanlık tarihini doğrusal ya da dolaylı yollardan açıklamak, incelemek, tarihsel varsayımları sınamak ve geçmiş ile bugünün değerlerinden yola çıkarak geleceği tasarımlamak adına vazgeçilmez bir kaynaktır. Zamanı algılamak ve yorumlayabilmek için bir sonuç olarak değerlendirilebilecek sanat eserleri, insan denen varlığın gelecek nesillerine bıraktığı bir mirastır. Nitelik açısından zengin ve düşünce aktarımına elverişli bu miras, içinde barındırdığı duyusal çağrışımlarla bir çok alanda insan zekasını ve duyarlılığını harekete geçirmektedir. Resim sanatı içinde yer alan nesnellik, sosyal varlığı inceleme adına sağlam ve sorgulanabilir bir zemin oluşturmaktadır. İnsan bedenini her dönem incelemiş ve yorumlamış bir sanat dalı için ?kostüm?, gerçek yaşamla sanat yaratımı arasında güçlü bir bağ kurmaktadır. Bu bağ, tarihsel bir dönem içinde ele alındığında, o dönemde gözlemlenen sosyolojik oluşumlar bugünün algısıyla açıklanabilir hale gelmektedir. İnsanın toplumsal yaşamda göstermiş olduğu davranış biçimleri, bir kurgu ağıyla aktarılmış sanat eserinde gözlemlenebilir hale gelmektedir. Yapmış olduğum incelemede, figüratif resim sanatı içinde aktarılan giysi kültürünü, dönemin sosyal yaşamı ve tarihsel oluşumları açısından değerlendirerek aktarmaktayım. İki ayrı kültürel alan arasındaki etkileşimlerin açığa çıkardığı sonuçlarda çalışmamın içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Art is an indispensable source to analyze and explain the history of humanity, to examine the historical conjectures and to design the future by utilizing from past and present values. Works of art that must be considered as instruments to understand and construe the time are heritage of human being for future generations. This heritage, which is very rich of quality and convenient for idea transfer, activates the human mind and sensitivity in many fields, thanks to its sensorial associations. Objectivity of the pictorial art constitutes a ground which is very solid and able to be examined, in order to analyze the social existence. According to a branch of art that has analyzed and construed the human body in every period of time, ?costume? strongly correlates the real life and the creation of art. In case, this correlation is discussed regarding any of historical period, social formations of such period is being explainable by present perceptions. Behavior patterns of human in the social life are being observable inside a fictional work of art. In this study, clothing culture seen inside the figurative pictorial art is examined according to social life and historical forming of related period of time. The results of the interactions between two different cultural fields are also included inside this study.