Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yerel basına yansıması
Public relations activities in local administrations: the reflection of Kocaeli Metropolitan Municipality case on the local press
- Tez No: 229521
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüz çağdaş devletlerinin halkı yönetime katma gayretleri, gelişen demokratik haklar ve örgütsel etkinliliğin artması halka ilişkiler kavramını da önemli hale getirmiştir. Halkla ilişkiler uygulaması ile yönetim, halkın bilgi ve aydınlanma gereksinimini karşılayabilmekte, onların tepkilerini öğrenerek kendi eylemlerine yön verebilmektedir. Bu bağlamda; halkla ilişkiler hem demokratikleşmenin, hem de örgütsel etkililiğin belirlediği bir süreçtir.Halkla ilişkilerin, yönetsel, siyasal ve toplumsal amaçları bulunan bir yönetsel işlev olduğu üzerinde durulmakla birlikte literatürde kavramın içeriği hakkında tam bir görüş birliği sağlanabilmiş değildir.Ancak, halka dönük bir politika izleyen kamuda halkla ilişkiler tanımlarına dikkat ettiğimizde; halka hizmet politikalarının aktarılmasını sağlayan, kurumla halk arasında işbirliğini amaçlayan ve halkta yönetime karşı olumlu düşünceler geliştiren bir yönetim işlevi olduğunu söyleyebiliriz.Yönetim yaklaşımlarındaki hedef kitleye verilen önemin artması, yönetim ile halk arasında etkin bir iletişimin sağlanması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Ortak anlayış ve bütünleşmeyi gerçekleştirebilmek için çift yönlü bilgi alışverişinin döngüsünü kapsayan bu süreç içerisinde halka ilişkiler uygulamalarının önemi yadsınamaz. Halkla ilişkilerin bu önemi, demokrasi sistemi içinde vazgeçilmez bir kurum haline gelen yerel yönetimlerde de her geçen gün hissedilmektedir. Özellikle; belediyeler gibi halka yakın olarak hizmet sunan yerel yönetim birimlerinde bu konu diğer kurumlardan daha fazla anlam ve önem kazanmaktadır.Bu çalışma, Kocaeli ilindeki yerel yönetim birimi olan belediyenin hizmetleriyle ilgili halkın üzerinde olumlu izlenim bırakmak ve halkın onayını almak için kullandığı halkla ilişkiler tekniklerini analiz etmemize olanak tanırken kentte yaşayan insanların yapılan çalışmalara karşı düşüncelerinin oluşmasını sağlayan bir çok olguyu da değerlendirme imkanı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Efforts of present day?s contemporary states for incorporating people in the administration, improving democratic rights and increasing organizational activity have also made the concept of public relations important. With the practice of public relations, the administration has been able to cover the people?s need for information and enlightening, to orientate its own activities learning about their reactions. In this context, the fact of public relations is a process, which both democratization and organizational activity determine.Notwithstanding that the public relations has been laid stress upon to be a supervisory function having administrational, political and social targets there is no full uniform view implemented in the literature about the content of the context.However, when attention paid to the definitions of public relations in the public pursuing a policy orientating to people we can say that it is a supervisory function, which provides the transfer of servicing to people, intends the cooperation between organization and people and works up affirmative opinions in community about administration.Increasing the value of the target mass appreciated in the administration approach brings along the necessity of providing an effective communication between administration and people as well. To achieve the common understanding and integration it is not to be denied the importance of public relations exercises in this process, which covers the loop of double directional information traffic. This importance of the public relations fact has been perceived day after day in local administrations, which has become an indispensable organization in the democratic system. Especially in the local administration units like municipalities, which render service close to people, this fact has gained much more value and sense than other organizations.While this study will enable us to analyze the public relations techniques, which have been employed by the municipality being the local administration unit in the province Kocaeli to create an affirmative impression among people by means of services and to meet with the people?s approval it will also offer the possibility to evaluate a number of facts, which constitute opinions of the people living in this city about the works carried out.