1980 sonrası dönemde kentsel alanda değişen güvenlik anlayışı: Özel güvenlik üzerine bir inceleme
The changing security understanding in the urban area after 1980: An analysis based on private security
  1. Tez No: 229522
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 1980 sonrasında Türkiye'de kentsel alanda değişengüvenlik algısı, özel güvenlik olgusu ekseninde irdelenmiştir. Güvenlikkavramına içkin değişimler tarihsel ve toplumsal değişimin temel eğilimleridoğrultusunda tartışılmıştır. Kentsel alanda değişen güvenlik algısınıntoplumsal dayanakları sorgulanmıştır. Bu çalışmada özel güvenlikolgusunun Dünya ve Türkiye'deki gelişim süreçleri aktarılmıştır. Buna ekolarak özel güvenlik olgusunun Türkiye'deki yaygınlaşma ve büyümegerekçeleri ile hedef ve beklentileri üzerinde durulmuştur. Son 15 yıldırhızla büyüyen özel güvenlik sektörünün gelişim ve yayılma dinamikleriçalışma boyunca vurgulanan unsurlar arasındadır. Çalışmanın temel amacıgüvenlik alanında gerçekleşen dönüşümün temel dayanaklarına vedeğişimin yönüne eğilebilmektir.
Özet (Çeviri)
In this work the security perception transforming in the urban area in Turkeyafter 1980 is analyzed on the base of private security issue. The transformationsrelated to the security issues are discussed according to the basic tendencies of thehistorical and social transformations. The social grounds of the security perceptiontransforming in the urban area are questioned. In this work, the developmentprocesses of private security issue in the World and Turkey are quoted. In addition tothat, the spread, the causes wih the aims and the expectation of private securityphenomenon in Turkey are emphasized. The development and spread of dynamics ofprivate security sector which has been growing rapidly in the last 15 years are amongthe elements stressed during this work. The basic aim of this work is to incline thebasic grounds and the direction of the trsanformation realized in the security area.