Zorunlu göç ve küresel dönemde değişen nitelikleri: Türkiye üzerine bir inceleme
The changing aspects of the forced migration in global era: The case of Turkey
- Tez No: 229529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, zorunlu göç olgusu küreselleşme olgusu ekseninde değişen nitelikleri ile ele alınmıştır. Çalışmada, teorik ve kavramsal tartışmalar ile zorunlu göçü gönüllü göçten ayıran niteliksel özellikler ve bu özelliklerin dünyadaki gelişmelere paralel olarak değişimleri sunulmuştur. Bu çerçevede Türkiye'de 1923'ten 2000'li yıllara değin yaşanılan göç deneyimi, 1980 sonrasına özel bir ağırlık verilerek, irdelenmiştir. Birinci bölümde verilen teorik çerçeve ile ikinci bölümde sunulan göç sosyolojisindeki tartışmalara paralel olarak, üçüncü bölümde Türkiye'nin göç süreçleri karşılaştırılmalı açıdan sunulmuştur. 1980 sonrası göçün zorunlu göç olarak adlandırılmasına neden olan temel özellikler, neden ve sonuçlar ile ele alındığı bu çalışmada ayrıca Türkiye'de bu süreci inceleyen tartışmalar da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the forced migration fact had been investigated with its changing characteristics on the globalization fact. In the study, theoretical and conceptual discussions and qualitative characteristics, which differs the forced migration from the voluntary migration, and variations of these characteristics in parallel to happenings in the world had been presented. In this framework, the migration experience encountered in Turkey from 1923 to 2000's, had been examined by attaching a special importance to post-1980 period. After the theoretical framework given in the first part, and after the discussions on migration sociology presented in the second part; in the third part comparative migration processes of Turkey had been presented in parallel to first two parts. Furthermore, discussions in Turkey that examine this process had also been evaluated in this study, which the fundamental characteristics, the ones causing the post-1980 migration named as forced migration, have been taken into account with their causes and effects.