Kamuda insan kaynakları planlaması olarak norm kadro
Norm place as a plan for human resources
  1. Tez No: 229530
  2. Yazar: HÜLYA ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yeni kamu işletmeciliğinin bir yansıması olarak karşımıza çıkan kamu yönetimi reform tasarısı sonrasında kamu yönetiminde daha önce yapılmasına çalışılmış değişimlere nazaran çok daha köklü bir değişim görülmüştür. Bu köklü değişimde amaç halkın verilen ürün ve hizmetlerden memnun edilmesidir.Günümüzde kamu sektöründe örgütlenme ve personel alımlarında sorunlar yaşanmaktadır. Yerel yönetimlerde özellikle de özerk bir yapıya sahip olan belediyelerde (çok sayıda ve gereksiz) kadro fazlalığı yaşandığı görünmektedir. Belediyelerimiz halkla iç içe olan kurumlardır bu sebeple halkın istek ve ihtiyaçlarını birinci dereceden görebilme özelliğine sahiptirler. Belediyeler halkın taleplerini görme ve yerine getirme üzerine kurulmuş yapılardır. Fakat genel olarak belediyelerimizin yapısına bakıldığında işsiz kesimin iş bulma yolunda garanti olarak gördükleri devlet kurumları haline gelmiş ve bu kurumlarda kadrolarda yığılmalar olmuştur. Bu yığılmalar kadrolardaki yoğunluğu dolayısıyla istihdamı gereksiz derecede arttırmıştır. Aynı zamanda siyasi bir kadrolaşma olayı da gündeme gelmiş ve başa gelen başkanlar belediye kadrolarını kendi çevrelerinden oluşturma eğilimi göstermişledir. Bu da işe göre adam değil, adama göre iş olgusuna yol açmıştır. Niteliksiz elemanlar ve fazla istihdam sebebiyle ürün ve hizmetlerde etkenlik, kalite gibi kriterler sağlanamamıştır. Bunlar gibi kriterlerin olmaması sonucunda ise hem halkın memnuniyeti hem de personelin memnuniyeti gerçekleştirilememiştir.Bu çalışmada insan kaynakları planlaması olarak norm kadro konusu ele alınmıştır. Norm kadro ile gereksiz istihdamın ortadan kaldırılması, nitelikli ve gerekli sayıda personel alımı konusu, ayrıca personelin ve halkın memnuniyetinin nasıl sağlanacağı gibi konular açıklanmış ve incelenmiştir.Çalışmada örnek olarak Saraybahçe Belediyesi norm kadro standartları ve yapısı alınmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Puplic Reform Project which is the refluction of the New Public Management, it was seen a fundamental change more than those, which were tried to be done. The aim of this fundamental change is to be pleased of the people from the services and products given.Today, there are a lot of problems with choosing personnels and being organized in public sector. There are a lot of unnecessary lists of government officials in local administration especially at the municipalities which have autonomous management. As the municipalities are close to the people they can know their needs and wishes and their aim is to become real them. But it is seen that they become alienated from this ideal subject and become corporations for unemployed people who think them as a guarantee in getting job. This situation has enhanced the intensity of the position on the permanent staff and therefore the employment. At the same time, being a permanent staff in the event of pollitical has become an issue and the leaders who are in power have been inclined to give the job to their acquaintances. So, this causes the situation which is not a man for a job, but a job for a man. In addition to this, it has not been able to be provided that the activity of the product and services, the quality and the satisfaction of personel as well as the community, because of the unqualified personel and excessive amount of employment.In this study, it is studied and explained the Norm Staff application as a planning human resorces and with the help of this norm getting rid of unnecessary employment. It is also studed on supplying qualified and necessary amount of personel for necessary places and also the satisfaction of the personel and community.It is studied the standarts and structures of Saraybahçe Municipality?s norm staff as an example.