Standart 6-kadran ile 12-kadran prostat biyopsisinin prostat kanseri yakalamadaki başarısının karşılaştırılması
Comparison of prostate cancer detection by 12 or 6 core prostate biopsy
  1. Tez No: 229548
  2. Yazar: İSROİL AGALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Prostat kanseri tanısı için yapılan prostat biyopsi uygulamasında kanser yakalamabaşarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri alınacak parça sayısıdır. Yapılan birçokçalışmalar sonucunda şimdiye kadar prostat biyopsi işleminde çeşitli sayıda biyopsileralınmıştır. Ancak şu ana kadar bu konuda kesin bir sonuca varılamamıştır. Çalışmamızdastandart 6-kadran prostat biyopsisi ile 12-kadran biyopsi uygulamasının kanser yakalamabaşarısını karşılaştırmayı amaçladık.Ocak 2002 - Aralık 2007 tarihleri arasında kliniğimizde 1182 hastaya standart 12 korprostat biyopsisi yapılmıştır. Prostat biyopsisi yapılan 1182 hastadan 296 hastada prostatkanseri yakalanmıştır. Bu hastaların bir kısmında özellikle enfeksiyon başta olmak üzere bazıkomplikasyonlar gelişmiştir. 14 hastada akut epididimit, 7 hastada akut prostatit, 7 hastadaidrar yolları enfeksiyonu, 2 hastada akut epididimorşit tanısı konurken 21 hastada üretraraji,bazı hastalarda rektoraji, 43 hastada hemospermi ve 11 hastada akut idrar retansyonugörülmüştür.Eğer kanser tanısı konan 296 hastaya sadece 6-kadran biyopsi (Bx) yapmış olsaydık 258(%87,2) hastada prostat kanserini yakalarken 38 (%12,8) hastada prostat kanserini atlamışolacaktık. Eğer sadece far lateral biyopsiler almış olsaydık 296 hastanın 250'sine (%84,5)kanser tanısı koyarken 46 (%15,5) hastanın kanserini atlamış olacaktık.Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak prostat kanseri tanısında 12-kadranprostat biyopsi uygulaması 6-kadran uygulamaya göre daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important parameters to detect prostate cancer in prostate biopsy is thenumber of the cores. Recently standard sextant prostate biopsy is accepted to be insufficientand the optimum number of the cores is questioned. In this study we compared the cancerdetection rates of 12 core prostate biopsy with 6 core prostate biopsy.We analyzed the records of 1182 patients who underwent ultrasound guided transrectal12 core prostate biopsies because of high prostate specific antigen levels or abnormal digitalrectal examination between January 2002-December 2007. Prostate cancer was detected at296 of 1182 patients (25 %).We retrospectively analyzed the results of 296 patients at whom prostate cancer wasdetected. If sextant biopsy were performed to these patients, at 258 patients (87.2 %) prostatecancer could be detected where as at 38 patients (12.8%) cancer would not be diagnosed. Onthe other hand if only far lateral biopsies were performed, prostate cancer could be detected at250 patients (84.5%) and 46 patients (15.5%) would not be diagnosed.Complication rates of 12 core prostate biopsy was found as follows; acute urineretansion in 11 patients, hemospermi in 43 patients, acute epididymitis in 14 patients, acuteprostatitis in 7 patients, urinary tract infection in 7 patients, acute epididymoorchitis in 2patients, and urethrorrhagia in 21 patients.These results demonstrate 12 core biopsy is better able to detect cancer than 6 corebiopsy with acceptable complications.