Renal transplantasyonlu hastaların tedavisinde siklosporin ve tacrolimusun karşılaştırılması
Comparing siklosporin versus tacrolimus in treatment of kidney transplant recipients
- Tez No: 229564
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN ATAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Böbrek transplantasyonu yapılmış son dönem böbrek yetmezliği hastalarında cerrahi operasyondan sonra greft survisini etkileyen en önemli faktör doğru immunosupresif tedavinin verilmesidir. Bu çalışmada siklosporin veya tacrolimus içeren tedavi protokollerinin etkinlik ve güvenirliliği karşılaştırıldı.Yöntem: 2001-2007 yılları arasında transplantasyon yapılan, immunosupresif tedavi olarak prednizolon, mycopholanate mophetil ve siklosporin alan 30 hasta; prednizolon, mycophonalate mophetil ve tacrolimus alan 75 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ortalama 45±20 ay takip edildi ve 3., 6., 12., 24. aylardaki ve en son kontrol tarihli biyokimyasal değerleri karşılaştırıldı.Bulgular: Siklosporin grubunda erkek alıcı sayısı daha fazla ve ortalama missmatch sayısı daha azdı. Akut rejeksiyon açısından iki ilaç arasında istatistiki olarak anlamlı fark görülmese de tacrolimus grubunda daha sık idi. Siklosporin grubunda steroide dirençli akut rejeksiyon atağı görülmezken, tacrolimus grubunda iki hastada görüldü. Ortalama kreatinin düzeyleri, hematüri ve proteinüri gelişme sıklıkları iki grup arasında benzerdi. Hipertansiyon, hiperlipidemi, diabetes mellitus osteoporoz, enfeksiyon sıklığı ve tipleri açılarından iki grup arasında fark yoktu. Metabolik yan etkilerden hiperpotasemi ve hiperürisemi ve buna paralel olarak nefrotoksisite, ayrıca kozmetik yan etkiler siklosporin grubunda daha sık saptandı.Sonuç: Etkinlik açısından değerlendirildiğinde ortalama kreatinin düzeyleri ve akut rejeksiyon atak sıklıkları bakımından iki grup ararasında anlamlı bir fark yoktu. Hastaların hiçbirinde greft kaybı olmadı. Kozmetik yan etkiler ve nefrotoksisite siklosporin kullananlarda daha sık görülürken; hipertansiyon, hiperlipidemi, PTDM, osteoporoz ve enfeksiyon gibi yan etkiler her iki grupta benzer oranlarda saptandı. Bu bulgular ışığında, siklosporin ve tacrolimus arasında etkinlik açısından fark olmadığı ancak kozmetik yan etkiler ve nefrotoksisitenin siklosporinle daha sık oluştuğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In renal transplant recipients the most important factor is the right immunsupressive treatment after operation for graft survival.İn this study the efficacy and safety of cyclosporine A and tacrolismus were compared.Method: Renal transplant recipients undergoing renal transplantation between 2001 and 2007 were included in the study. 30 patients received prednisolone, mycophonalate mophetil and cyclosporin and 75 received prednizolon, mycophonalate mophetil and tacrolismus.The mean follow up period was 45+20 months and biochemical parameters were compared at 3.,6.,12.,24. months and in the last visit.Results: Male recipients were much more and the avarage missmatch number was less in cyclosporin group. Although there was not significant differance in acute rejection rates between two groups, it was higher in tacrolismus group. .Mean serum creatinin levels and development of hematuria and proteinuira was similar in the groups. There were no significant differance for hypertension,diabetes mellitus, hyperlipidemia, osteoporosis and types and frequency of infections between groups. There was a higher incidence of hyperpotassemia, hiperuricemia and nefrotoxisity in cyclosporin group.Conclusion: There was not any differance for mean serum creatinin levels and attack frequency between two group. There was not seen any greft lost in patients. Cosmetic side effects and nephrotoxicity was higher in cyclosporin group.There was no significant differance for hypertension, hyperlipidemia, PTDM, osteoporosis and infection between two drugs. In light of these findings we can conclude that there was not any differance for efficacy but there was more cosmetic side effects and nephrotoxicity in cyclosporin group.