Farklı emboli koruma cihazlarıyla yapılan karotis arter stentlerinde difuzyon MR inceleme bulguları
Diffusion MRI findings in carotid artery stents with different emboli protection devices
  1. Tez No: 229573
  2. Yazar: ASUMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN İŞLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
`Farklı Emboli koruma cihazlarıyla (EKC) yapılan karotis arter stentlerinde Difüzyon MR inceleme bulguları' başlıklı çalışmamızda Angioguard, Spider ve Emboshield filtre tipi EKC kullanılarak yapılan toplam 194 Karotis arter stent (KAS) işleminden 24-72 saat sonra çekilen kontrol MR inceleme bulguları değerlendirilmiştir. İpsilateral ICA terituarında işleme bağlı gelişen yeni lezyon insidansı %26,8 (n=42)'dir. Bu lezyonlar sessiz iskemilerdir. Difüzyon MR pozitif ve negatif gruplar arasında risk faktörleri açısından karşılaştırma yapılınca Protege stent kullanımının Smart-precise stente oranla daha riskli olduğu görülmüştür.Üç farklı EKC'ına göre Difüzyon MR bulguları değerlendirildiğinde Angiouard kullanılan grupta ipsilateral yeni lezyon insidansı %24 (n=35) Spider ve Emboshield kullanılan gruplarda ise sırasıyla %33 (n=10) ve %39 (n=7)'dur. Farklı filtre sistemleri ipsilateral yeni gelişen lezyon insidansı ve ortalama lezyon yükü açısından karşılaştırıldığında cihazlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır.İşlem sonrası ölüm vakası görülmemiştir. Sadece bir olguda inme gelişmiştir.(% 0,51) Postprosedürel toplam nörolojik komplikasyon insidansı (inme, TIA, Retinal TIA ) ise % 2,06 (n=4)'dır. Bu sonuçlar bize her üç EKC'nında makroembolik olayları önlemedeki başarısını göstermektedir. Mikroembolik hadiselerde ise üç farklı EKC arasında bir farklılık saptanmamış olup bu konudaki asıl belirleyici faktörün stent tipi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“ Diffusion MRI findings in carotis artery stents with different EPDs (Emboli Protection Device) ”, the findings in control MRI scans taken in 24-72 hours after CAS (Carotid artery stenting) procedure of 194 patients with Angioguard, Spider and Emboshield type EPDs were studied The incidence of new lesion formation due to the procedure in ipsilateral ICA territory is found to be 26.8% (n=42).These lesions are silent ischemias. When the diffusion MRI positive and negative groups were compared to each other on the basis of risk factors , using Protege stent was found to be more risky when compared to Smart-precise stent .When the diffusion MRI findings of the three EPD groups were studied, the incidence of ipsilateral new lesion formation was found to be 24% (n=35) in the group that Angioguard was used and 33% (n=10) and 39% (n=7) in the groups that Spider and Emboshield was used respectively. When different filter systems were compared to each other in terms of incidence of ipsilateral new lesion formation or mean lesion burden , no statistically significant difference was found between the devices.There has been no deaths after the procedure. Stroke was seen in one case (0.51%). The incidence of postprocedural neurologic complication ( stroke, TIA, retinal TIA) was found 2.06 % (n=4) .These results point out the success of all three EPDs in avoiding macroembolic events . About microembolic events, no difference was found between the three EPDs and it has been shown that the determining factor here was the type of the stent .