Lokal TNF alfa inhibisyonunun glokom cerrahisinde konjonktiva yara iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik olarak gösterilmesi
To show the effect of local TNF alpha blockage on glaucoma surgery wound healing process histopathologically
- Tez No: 229572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN OCAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bir TNF? blokeri olan infliximab'ın tavşan gözünde oluşturulan glokom cerrahisi modelinde tenon ve konjonktiva fibroblastları üzerine etkisinin histolojik olarak incelenmesi.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 14 Yeni Zellanda tavşanının 27 gözü kullanıldı. Standart protokol uygulanarak cerrahi işlem gerçekleştirilen gözlerden 18'ine TNF? blokeri (inliximab) farklı doz (2mg/ml-5mg/ml), süre (3-5 dk) ve yöntem (topikal, subkonjonktival (sc)) kullanılarak uygulandı (grup A-B-C-D-E-F). Kalan 3 göze 2 mg/ml MMC topikal (grup H) ve diğer 3 göze 0,5 mg/ml 5 FU sc (grup I) olarak uygulandı. 3 göze ise cerrahi girişim yapıldı ancak herhangi bir ilaç tatbik edilmeksizin kontrol grubu (grup G) olarak alındı. Cerrahi uygulanan sahalarda sakrifikasyondan sonra Bromodeoksiüridin (BrdU) ile boyanan histolojik kesitlerde fibroblast sayısı ve fibroblast sayısı/tüm hücre sayısı ışık mikroskobu ile tespit edildi. Gruplardan elde edilen değerler Mann Whitney U non parametrik testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To research the effect of TNF? blocker ?infliximab? on tenon and conjunctiva fibroblasts in rabbit model of glaucoma surgery histologically.MATERIAL AND METHOD: In our study, 27 eyes of 14 New Zelland rabbits were included.TNF? blocker infliximab was used in different doses (2mg/ml-5 mg/ml), durations (3-5 minutes) and ways (topical, subconjunctival (sc)) to 18 of 27 eyes which the operations method applicated standardized (group A-B-C-D-E-F). 3 eyes were operated with use of 2 mg/ml MMC (group H) topically and 3 eyes with 0.5 mg/ml 5 FU sc (group I). 3 eyes were selected control (group G) which the operated with standard method but were not applied any medication. After sacrification operated areas were histologically examined with bromodeoxiuridine (BrdU) and fibroblast count and fibroblast count/total cell count ratio were calculated with light microscope on histological sections. Values from each group were compared with Mann Whitney U non parametric test. The significance value accepted p< 0,05RESULT: Significant antifibroblastic activity was observed on eyes operated with infliximab which was used topically (group B,C,D) compared with control group (group G). There was not any significant effect on fibroblastic activity with low topical dose (group A, 2mg/ml-3 minutes) and 2 mg/ml with subconjunctivally (group E). When compared with 5 FU and MMC group, infliximab was not different and even stronger as an antifibrotic when used at high doses (group D, 5 mg/ml-5 minutes topical)CONCLUSION: These results show that TNF ? blockage inhibits cell proliferation of circumferantial tenon and conjunctiva fibroblasts on filtrating channel which opened at glaucoma surgery when used in surgery. In current study these results thought that TNF ? blockers can be used to improve results of glaucoma surgery.