Dermografik ürtikerli hastalarda ultraviyole A1 tedavisinin etkinliğinin araştırılması
A study to investigate the efficacy of ultraviolet A1 in the treatment of dermographic urticaria patients
- Tez No: 229574
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEM MAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Dermografik ürtiker (DÜ); derinin hafifçe çizilmesinin dakikası içersinde görülenlineer kırmızı kaşıntılı kabarıklıklarla karakterize etyolojisi bilinmeyen fiziksel bir ürtikerçeşididir. DÜ antihistamin tedavisiyle her zaman kontrol altına girmeyen hastalıklardandır.Ultraviyole B (UVB) ve PUVA tedavilerine olumlu yanıt bildirilmiştir.Bu çalışmanın amacı antihistaminik tedaviye yanıt vermeyen dermografik ürtikerli hastalardaultraviyole A1 (UVA1) tedavisinin etkinliğini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ürtiker polikliniğinebaşvurmuş, klinik olarak dermografik ürtiker tanısı konmuş, toplam 30 gönüllü hasta (14erkek, 16 kadın) çalışmaya alındı. Hastalara başlangıçta 15 gün boyunca 5 mg/gündesloratadin tedavisi verildi. Bu tedaviden yarar görmeyenlere ve yakınması devam edenleretoplam 10 seans 25 J/cm2 UVA1 tedavisi başlandı. Her vizit hastayı tanımayan bir gözlemcitarafından da yapıldı. Kaşıntı şiddeti görsel skala gösterilerek belirlendi. Dermografizmölçümü için 250 g/mm2 basınç paravertebral bölgeye uygulandı ve 10 dakika gözlendi. Plağınortaya çıkış süresi, çapı ve derecesi not edildi. UVA1 tedavisi sırası ve sonrası hastalarınantihistaminik kullanmasına izin verildi, kullanılan ilaç adedi belirlendi.Bulgular: Fototerapi öncesine göre tedavi sonunda kaşıntı skoru, plak şiddeti ve çapındaazalma gözlendi. İlaç ihtiyacı da tedaviyle azaldı. Tedavi bitiminden 2, 4 ve 8 hafta sonrayapılan vizitlerde remisyonun devam ettiği gözlendi.Sonuç: Yaptığımız açık çalışmamızda UVA1'in antihistamin ihtiyacını ve ürtiker şiddetiniazalttığını gözlemledik. Dermografik ürtikerde temel tedavi antihistaminik kullanımı olmaklabirlikte ilaca yanıt vermeyen olgularda UVA1 alternatif bir tedavi gibi görünmektedir. Eritem,yanma gibi yan etkilerin olmaması ve psoralen kullanılmaması UVA1'i diğer fototerapiyöntemlerinden üstün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dermographic urticaria (DU) is a kind of physical urticaria with unknownetiology, which is characterized by linear, erythematous, pruritic wheals occurring withinminutes at firmly stroked sites. DU does not always respond to antihistaminic therapy. Goodresponses to ultraviolet B (UVB) and PUVA therapy were reported.The objective of this study is to investigate the efficacy of ultraviolet A1 (UVA1) therapy inpatients who respond poorly to antihistamic therapy.Materials and Method: Thirty patients (14 males, 16 females) who had applied to theUrticaria outpatient clinic of Cerrahpasa Medical Faculty Dermatology Department wereenrolled to the study with informed consent. The patients were clinically diagnosed to havedermographic urticaria. Initially desloratadin 5 mg/day was administered for 15 days. Thepatients who did not respond to this therapy were administered ten courses of UVA1 at doseof 25 J/cm2 . The patients? responses to therapy were also assessed by a blind observer. Thepatients noted their pruritus score on a visual scale. Dermographism was evaluated byapplying 250g/mm2 pressure on the paravertebral region and observed for 10 minutes. Theoccuring time, diamater and severity of the plaque were noted. During and after the UVA1therapy, patients were allowed to administer antihistamic therapy, and the administered drugswere noted.Results: A decrease in the pruritus score, plaque severity and plaque diameter was observedafter the therapy compared with the pre-treatment period. The demand of using drugs was alsodecreased with the therapy. The patients were evaluated at the 2, 4 and 8 weeks after therapyand remission period was continued in all patients.Conclusion: In this open study we observed that UVA1 therapy induces a decrease in theseverity of urticaria and the demand of antihistamines. The main therapy for dermographicurticaria is still antihistamines but for the nonresponsible cases, UVA1 seems to be a efficientalternative therapy. The absence of the unexpected advers effects like erythema and burn andno need to use psoralens are the advantages of the UVA1 therapy compared with the otherphototherapy methods.