Ürtikerli hastalarda anksiyete ve obsesif kompulsif belirtiler
Anxiety and obsessive compulsive symptoms in patients with urticaria
- Tez No: 700250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Ürtiker; emosyonel faktörlerle sıkı ilişki içinde olan, deride kaşıntı, kızarıklık ve kabarmalarla giden birden fazla nedeni olan dermatolojik bir hastalıktır. Çalışmamızda ürtikerli hastalarda anksiyete düzeyi, obsesif kompulsif belirtilerin görülme oranı ve bunların birbiriyle olan ilişkisi, ürtikerli hastaların yaşam kalitesinin ne düzeyde etkilendiğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi İmmunoloji ve Allerji Kliniği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası ürtikerli hastalarda yapılan tanımlayıcı gözlemsel bir anket çalışmasıdır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu, çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcıların demografik özellikleri ve ürtiker ile ilgili süreçlerini sorgulayan 35 adet soru içermektedir. Ayrıca, 21 soruluk Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), 37 soruluk Maudsley Obsesif Kompulsif Bozukluk Soru Listesi (MOKSL) ve 29 soruluk Cilt Bozukluğu Olan Hastalarda Performans ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (Skindex-29) uygulanmıştır. Anket formu ve uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler katılımcıların ürtiker parametreleri ile karşılaştırılacaktır. Veriler SPSS programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşları 38,96±13,76 (min:18-max:65) idi. Katılımcıların ürtikeryal belirtilere bağlı Skindex-29 puan ortalaması 32,25±21,81, MOKSL puan ortalaması 13,95±7,08, BAÖ puan ortalaması ise 13,5±10 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Urticaria is a dermatological disease that has more than one cause, which is closely related to emotional factors and causes itching, redness, and swelling of the skin. In our study, we aimed to evaluate the level of anxiety in patients with urticaria, the rate of obsessive-compulsive symptoms and their relationship with each other, and to what extent the quality of patients with urticaria is affected. Materials and Methods: Our research is a descriptive observational survey conducted on urticaria patients who are 18-65 years old and applied to the University of Health Sciences Gulhane Training and Research Hospital Immunology and Allergy Clinic. The questionnaire prepared by the researchers includes 35 questions that inquire participants' demographic characteristics and processes related to urticaria. In addition, the 21 self-reported items Beck Anxiety Inventory (BAI), the 37- question Maudsley Obsessive-Compulsive Inventory (MOCI), and the 29-question Performance and Quality of Life Scale for Patients with Skin Disorders (Skindex-29)were administered. The data obtained from the questionnaire form and the applied scales will be compared with the urticaria parameters of the participants. The data is analyzed with the SPSS program with appropriate tests. Results: The mean age of the patients included in the study was 38,96±13,76 (min:18-max:65). Due to urticarial symptoms, the mean score of the participants on Skindex-29 was 32.25±21.81, the mean MOCI score was 13,95±7,08, and the mean BAI score was 13,5±10.