Kronik ürtikerli hastaların demografik ve klinik özellikleri ile dermatoskopik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of demographic features, clinical characteristics and dermoscopic and laboratory findings of chronic urticaria
- Tez No: 271617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ADIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kronik ürtiker, nispeten sık görülen, altı haftadan uzun süren, tekrarlayıcı ürtikeryal plak ve/veya anjioödem ile karakterize bir hastalıktır. Hastalığın etyopatogenezinde ve tetiklenmesinde rolü olan faktörlerin tespiti ve uzaklaştırılması küratif olduğu için en ideal tedavi yaklaşımı olmakla birlikte, KÜ'lü olguların %80'den fazlasında spesifik bir tetikleyici faktör tespit edilememektedir. Kronik ürtikerli hastalarda rutin ve tarama esasına dayanan tetkiklerin yapılması yerine tetkiklerin anamnez ve fizik muayene bulguları doğrultusunda planlanması önerilmekte ancak hasta beklentisi ya da altta yatan daha ciddi bir hastalığın tanısının atlanması endişesiyle ayrıntılı laboratuvar testleri uygulanmaya devam edilmektedir.Ürtikeryal vaskülit, tekrarlayan ürtiker atakları ile seyreden lökositoklastik vaskülit histopatolojisine sahip bir klinikopatolojik antitedir. Etyoloji ve tedavisindeki farklılık, basit ürtikerden ayrımını önemli ve gerekli kılmaktadır. Son yıllarda ÜV'nin basit ürtikerden ayrımında dermatoskopinin tarama testi olarak kullanımı gündeme gelmiştir.Çalışmamızda, dermatoskopinin basit ürtiker ve ÜV ayrımındaki rolünü belirlemenin yanı sıra, KÜ'ye neden olan faktörlerin tespitinde anamnez, klinik bulgular ve rutin olarak yapılan laboratuvar tetkiklerinin yeterliliğini ve gerekliliğini değerlendirmek amaçlanmıştır.Çalışmaya 6 haftadan uzun süre ürtikeryal semptom tarifleyen 52 erişkin hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalar detaylı anamnezleri alınarak, klinik özellikleri, fizik muayene ve laboratuvar bulguları açısından, FÜ, kolinerjik ürtiker ve ÜEA tanılı hastalar haricindeki 30 hasta ise dermatoskopi bulguları açısından değerlendirilmiştir.Çalışmamızda basit ürtiker ve ÜV'li olguların dermatoskopik özelliklerinin dağılımı yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Bu bulgu, basit ürtiker ve ÜV ayrımında dermatoskopinin rutin kullanımda yarar sağlamayacağını düşündürmektedir.Çalışmamızda rutin araştırmaların sonunda elde edilen anormal değerlerin sıklıkla rastlantısal olarak saptandığı ve ürtiker kliniği ile ilişkili olmadığı gözlenmiş olup, bu bulgumuz KÜ hastalarında gerçekleştirilecek tanısal çalışmaların anamnez ve fizik muayene tarafından elde edilmiş bulgulara dayanılarak seçilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria is a rather common skin disorder characterized by recurrent occurence of short-lived wheals with or without angioedema for more than 6 weeks. Although identification and elimination of the etiopathogenic and/or trigger factors is the most desirable treatment approach, a specific precipitant factor can not be identified in more than 80% of patients. Instead of routine and screening tests, it?s recommended that laboratory investigations should be designed on the basis of history and physical examination findings. However, the fear of the clinician that the patient may not be satisfied or missing severe, underlying disease, detailed laboratory tests are still performed.Urticarial vasculitis is a clinicopathologic entity characterized by recurrent urticarial attacks and histopathological evidence of leukocytoclastic vasculitis. Differentiation between common urticaria and urticarial vasculitis is crucial and essential because etiology and treatment options differ from each other. Lately, using dermoscopy as a screening test in the clinical differentiation between common urticaria and urticarial vasculitis has been a current issue.The aim of this study was to assess the efficiency and exingency of history, clinical findings and laboratory tests which are routinely performed in detection of etiological factors of chronic urticaria as well as identifying the role of dermoscopy in discrimination between common urticaria and urticarial vasculitis.Fifty-two adult patients with urticarial symptoms for more than 6 weeks were included in this study. A diagnostic protocol which included detailed history taking, physical examination and laboratory tests were performed for all patients and 30 patients except for physical urticaria, cholinergic urticaria and angioedema without urticaria patients were also evaluated for dermoscopic findings.In our study, statistical significant difference has not been found between dermoscopic features of common urticaria and urticarial vasculitis patients. This finding suggests that dermoscopy is not useful for discrimination of common urticaria and urticarial vasculitis in daily practice.In our study, we observed that abnormal laboratory findings were substantially coincidental and irrelevant to urticaria itself. This finding indicates that in patients with chronic urticaria or angioedema, diagnostic workup should be perfomed based on detailed history and physical examination.