Juvenil idiyopatik artrit'te anksiyete, depresyon ve ağrı
Anxiety, depression and pain in juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 229581
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada juvenil idyopatik artrit tanısıyla takip ve tedavi edilen çocuklarındepresyon, anksiyete, davranış problemleri ve benlik saygısı gibi ruhsal özelliklerininaraştırılması ve hastalık alttipi ve ağrı düzeyi ile bu ruhsal özellikler arasındaki ilişkilerinincelenmesi amaçlanmıştır. METOD: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Romatoloji BilimDalı'nda juvenil idyopatik artrit tanısıyla tedavi edilen, 6-12 yaşları arasında toplam 45 hasta(oligoartiküler JIA; 19, poliartiküler JIA; 26) ve ailesi çalışmaya alındı. Ayrıca bu hastaların42 tanesi ağrı düzeyine göre dört gruba ayrıldı. Hastaların ağrı düzeyini belirlemek amacıylagörsel analog ağrı skalası kullanıldı. Çalışmaya alınan hastalara ve ailelerine ölçeklerle ilgiliayrıntılı bilgi verildikten sonra, sosyodemografik veri formu, ÇDDÖ (Çocukluk ÇağıDavranış Değerlendirme ölçeği anne-baba formu), ÇDÖ (Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği),ÇDSKE (Çocuklar için Sürekli Kaygı Envanteri), Piers-Harris'in Çocuklarda Benlik Saygısıölçekleri doldurulmak üzere verildi. Hastalarla DSM-IV kriterlerine göre tanı koydurucupsikiyatrik görüşme yapıldı. Verileri değerlendirmek için sıklıklar, Ki Kare, Mann-Whitney U veKruskar-Wallis testleri ve korelasyon analizleri kullanıldı. BULGULAR: Hastalık alttipi ve ağrıdüzeyi gruplarında, gruplar arasında sosyodemografik veriler açısından fark yoktu. Tüm gruplardadepresyon ve anksiyete tanıları sık olarak bulundu. Gruplar arasında depresyon ve anksiyeteskorları açısından fark yoktu. Ağrı düzeyi ile depresyon ve anksiyete skorları arasında korelasyonsaptanmadı. Tüm hastalarda ailelerin çocukları için psikiyatrik destek ihtiyacı destekistemeyenlere göre fazlaydı. Hastalık süresince ailelerin en sık yaşadıkları zorluklar tedavi vekomplikasyonları ile çocuktaki psikolojik sorunlardı. SONUÇ: Juvenil idyopatik artritliçocuklarda yüksek olarak görülmekte olan depresyon ve anksiyete ağrı düzeyi ile ilişkilideğildir. Hastalık alttipi ve ağrı düzeyi ile psikopatoloji arasında ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study investigated children with juvenile idiopathic arthritis in terms ofdepression, anxiety, behavioral problems, self esteem, analyzed the associations of thesepschological features between subtype and pain intensity. METHOD: The sample was 45children with JIA (oligoarticular JIA; 19, polyarticular JIA; 26), aged 6 to 12 years, who werefollowed by the pediatric rheumatology department. 42 of these patients were allocated tofour groups of pain intensity. Pain was measured by the VAS. Children and parents wereadministered the CBCL (Child Behavior Checklist), Kovacs Depression Inventory (CDI),State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Piers-Harris Self Esteem Scala. Sociodemographic anddisease characteristics were obtained by a questionnaire and all cases were clinicallyinterviewed. The psychiatric diagnoses were made according to DSM-IV criteria.Frequencies, Chi-Square, Mann-Whitney U and Kruskar-Wallis tests, correlation analysis wereused. RESULTS: There was no statistically significant difference between the subtypegroups and pain groups as to the sociodemographic features. The frequency of depression andanxiety diagnosis was high in all groups. There was no statistically significant differencebetween the groups as to the depression and anxiety scores. Pain wasn?t correlated withdepression and anxiety scores. Number of parents stated the need for psychiatric support forchildren was significantly higher than the number of parents who didn?t. Most frequentdifficulties for families were treatment and complications and the psychological problems inchildren. CONCLUSION: High rates of depression and anxiety in children with JIA isn?tassociated with pain intensity. Subtype and pain aren?t associated with psychopatology.