Azoospermik infertil Türk erkeklerinde Y-kromozom mikrodelesyon sıklığının araştırılması ve yorumlanması
Investigation and evaluation of Y-chromosome frequency in infertile Turkish men with azoospermia
- Tez No: 229585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
M.TESE'nin başarısı etkileyen faktörlerden bir tanesi Y-kromozom mikrodelesyonları (AZF delesyonları)'nın mevcudiyetidir. Yapılan çalışmalarda AZF delesyonlarının sıklığı çalışılan popülasyonun etnik ve jeografik dağılımına göre farklılık göstermektedir. Bu çalışma, azoospermik Türk erkeklerinde Y-kromozom mikrodelesyonun sıklığının araştırılması ve delesyonlarının diğer parametrelerle (endokrin profil, testis volümü) ilişkisini tespit etmeyi amaçlamıştır.2003 Mart ? 2007 Ağustos tarihleri arasında infertilite nedeniyle 154 hasta kliniğimize başvurdu. Hastalarımızın ortalama yaşı 34,1 yıl, ortalama infertilite süresi 7,3 yıl idi. Non obstrüktif azoospermi (NOA) tanısı konan (154 hasta), bu nedenle mikro-TESE operasyonu yapılan (110 hasta) veya önerilen hasta grubunu kapsamaktadır. Bu hastalarda, FSH, LH, serbest testosteron, total testosteron, prolaktin, inhibin-b, karyotip analizi, Y-kromozom mikrodelesyon araştırması, mikro-TESE ve sonuçları, alınan testis materyalinin histopatolojik sonuçları kaydedilmiştir. Hastalarımızda; 1-Y-kromozom mikrodelesyon sıklığı ve delesyon bölgeleri, 2-Delesyonu olan ve olmayan hastalardaki M.TESE'nin başarısı, 3-Endokrin profil, testis histopatolojisinin ve testis volümlerinin delesyonu olan ve olmayan hasta gruplarındaki dağılımı istatiksel olarak değerlendirilmiştir.14 hastamız da AZF delesyonu tespit edildi (%9,09). En sık delesyonun görüldüğü bölge %64,3 ile AZFc olarak bulunmuştur. Delesyonu olmayan hastalarımızın %54'ünde sperm bulunurken, delesyonu olan hastalarımızın %10'unda sperm bulunmuş ve her iki hasta grubu arasında istatiksel olarak ileri düzeyde anlamlı fark tespit edilmiştir (p: 0,0006). Testis dokusunun histopatolojik incelenmesi sonucunda delesyonu olmayan hastalarımızın %47'sinde germ hücre aplazisi, %23'ünde spermatogenetik duraklama, %30'unda hipospermatogenez tespit edilirken delesyonu olan hastalarımızın %80'inde germ hücre aplazisi, %20'sinde spermatogenetik duraklama tespit edilmiştir. Delesyonu olan ve olmayan hasta grupları arasında FSH, LH, TT, FT, İnhibin-B, testis volümleri incelenmiş olup iki grup arasında parametrelerde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.Azoospermik Türk erkeklerinde Y-kromozom mikrodelesyon sıklığı %9,09 olup, delesyonun mevcudiyeti M.TESE başarısını ileri düzeyde etkilemektedir. AZFc delesyonu olan hastalarda sperm bulunabileceği buna karşın AZFa ve/veya AZFb delesyonu olan hastalarımızda M.TESE ile sperm bulunamadığı bu çalışma ile gösterilmiştir. Bundan dolayı AZFa ve/veya AZFb delesyonu mevcut NOA'lı hastalara M.TESE tavsiye edilmesinin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Endokrin profillerin ve testis volümünün değerlendirilmesi ile hangi hastalarda delesyon olabileceğini önceden tespit edilemeyeceği yine bu çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the major factors regarding the efficacy of microscopic TESE is microdeletion of Y chromosomes (AZF deletions). The frequency of AZF deletions differ according to ethnicity and geographic distributions of the population. In this study, we aimed to investigate the frequency of microdeletion of Y chrosome in Turkish men and relation with other parametres ( endocrin profile, testicular volume).154 male patients applied to our clinic with a complaint of infertility between March 2003 and August 2007. Mean age of the group is 34, 1 years and duration of infertility was 7,3 years. Non-obstructive azospermia was the diagnosis in all patients and micro-Tese was performed in 110 patients of the total group. Serum levels of FSH, LH, free testosterone, total testesterone, prolactin, and inhibin-b, caryotype investigation, Y-chrosome microdeletion, results of micro-Tese and histopathology of testicular tissue were recorded. In this study, 1- The frequency of microdeletion and deletion regions, 2- Results of micro-Tese in patients with microdeletion or lack of microdeletion, 3- Results of hormone profile, testicular histopathology and testiculer volume in patients with microdeletion or lack of microdeletion were statistically investigated.AZF deletions was found in 14 patients (%9,09). AZFc was found to be the frequent region (%64,3) deletion was seen. Spermatogonium was found in %54 and %10 of patiens with lack of deletion and with deletion, respectively, which was statistically significant. After histopathologic eamination, germ cell aplasi, spermatogenetic arrest and hipospermatogenesis were found %47, %23 and %30 in patients with lack of deletion; and %80 for germ cell aplasia and %20 for spermatogenetic arrest in patients with deletion, respectively. No significant difference was found in serum levels of FSH, LH, TT, FT, Inhibin B, testicular volume between two groups.In our study, microdeletion of Y chromosome was found %9,09 in Turkish men population, and also is an important factor in the results of micro-tese. We also discovered that spermatogonium could be found in patients with AZFc deletion, but could not be found in patients with AZFa and AZFb deletions. Therefore, we believe microtese has no place in patients with AZFa and AZFb non-obstructive azospermic patients. Hormo profiles and testicular volume do not predict existence of deletion.