Palpe edilemeyen meme lezyonlarında tel rehberliğinde ve ROLL (Radyonüklid Okült Lezyon Lokalizasyonu) rehberliğinde yapılan eksizyonel biyopsilerin karşılaştırılması
The comparison between wire-guided and Radıoguıded Occult Lesıon Localısation (ROLL) in nonpalpable breast lesions of excisionel biopsy
  1. Tez No: 229593
  2. Yazar: KAĞAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ ÇERÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Giriş:Meme görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi palpe edilemeyen meme lezyonlarının sıklığında artışa neden olmuştur. Böylece erken meme kanseri tanısında artış ve meme kanserine bağlı mortalitede önemli azalma sağlanmıştır. Palpe edilemeyen meme lezyonlarının eksizyonel biyopsisi için birçok teknik tarif edilmiştir. Dünya genelinde kullanılan standart teknik, tel rehberliğinde eksizyonel biyopsidir. Bu tekniğin alternatifi Radyonüklid madde rehberliğinde (ROLL) eksizyonel biyopsidir ve gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.Amaç:Palpe edilemeyen meme lezyonlarında tel rehberliğinde eksizyonel biyopsi ile ROLL ile eksizyonel biyopsinin olumlu ve olumsuz yönler karşılaştırılacaktır.Yöntem-Gereç30'ar hastalık 2 gruba bölünen 60 kadın üzerinde çalışma yapıldı. Her iki grup arasında işaretleme süresi, eksizyonel biyopsi süresi, çıkarılan piyesin hacimi, malign olgularda cerrahi sınır, post op ağrı, yatış süresi, normal aktivasyona dönüş süresi, komplikasyon, maliyet hesaplaması, cerrah-radyolog-hasta yönünden her iki prosedürün konforu değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık T testi ve Mann Whitney U testi ile aranmıştır.Bulgular :Her iki teknikte de lezyonların tamamı çıkarılmıştır. İki grup arasında çıkartılan piyes volumu, ameliyat süresi, ameliyat sonrası ağrı, yatış ve aktivasyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. İşlemin hasta-radyolog ve cerrah yönünden konforunun araştırılmasında hasta ve radyolog yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken cerrah açısından ROLL tekniği daha rahat bulunmuştur.Sonuç:ROLL grubunda tel grubuna benzer sonuçlar alındığı ve ROLL grubunun tel grubu gibi palpe edilemeyen meme lezyonlarının eksizyonunda güvenilir alternatif bir teknik olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Introduction:The development of breast imaging methods increased frequent of nonpalpable breast lesions. Consequently, diagnosis of early breast cancer increased and breast cancer mortality decreased. Several tecniques were described for exsicionel biopsy of nonpalpable breast lesions. Wire guided localisation is currently the most commonly used localisation of nonpalpable breast lesions. ROLL is a possible alternative to the commonly used wire guided localisation of non palpable breast lesions and ROLL is widespread more and more throughout the world.Purpose:It will be compare WGL and ROLL exsicionel biopsy in nonpalpable breast lesions.Material Method:We performed 60 patient,divided to two groups. We assesed radiographical localisation time, excision operative time, volume of the excised specimen, clearance margins, postoperative pain, hospital stay, activate stay, complications, cost effectivity, comfort assessment of each method in terms of surgeon-patient-radiologist between two groups. In statistical assesment we used T- test and Mann Whitney U Test.Result:In both of techniques complete lesions were excised. Statistically there was not found a significant difference between two groups in terms of specimen excised volume, operation time, postoperative pain, hospital stay, activate stay.Conclusion:ROLL is the reliable alternative of the WGR