Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapiye yanıtın değerlendirilmesinde mamografi, ultrasonografi ve magnetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of the mamography, ultrasonography and magnetic rezonans imaging findings in assessment of the breast cancer response to the neoadjuvant chemotheraphy
  1. Tez No: 229596
  2. Yazar: UMUT HAKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ESEN İÇTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı meme kanserinde neoadjuvan kemoterapiye yanıtın değerlendirilmesi ve mamografi, sonografi ve magnetik rezonans (MR) görüntüleme bulgularının karşılaştırılmasıdır.Materyal ve metod: Haziran 1997 ve Mayıs 2007 tarihleri arasında klinik olarak lokal ileri meme kanseri tanısıyla neoadjuvan kemoterapi gören ve departmanımıza yanıtın değerlendirilmesi amacıyla gönderilen 28 olgu (bir olgu bilateral meme kanseri olmak üzere) retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Sadece tedavi öncesi ve sonrası her üç (mamografi, sonografi ve MR) görüntülemesi bulunan olgular bu çalışmaya dahil edilmiştir. Yanıt oranları tek boyuta dayanan RECIST (Response Evolutıon Criteria in Solid Tumors) kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to monitor the response to neoadjuvant chemotheraphy in breast cancer and compare mammography, sonography and magnetic rezonans (MR) imaging findings.Subjects and methods: Between June 1997 and May 2007 twenty eight patients (one patient with bilateral breast cancer) who took neoadjuvant chemotheraphy for clinically diagnosed locally advanced breast cancer and directed to our department was investigated retrospectively. Only the patients who had all three radiologic imagings (mammography, sonography and MR) before and after treatment took this study. Response rates was assesed with unidimensional RECIST (Response Evolution Criteria in Solid Tumors) criteria.