Hücre Büyümesi ile ilgili mTOR sinyal yolağında yer alan Rheb proteininin mesane kanserli hastalarda araştırılması
In bladder cancer the investigation of Rheb protein associated with mTOR signaling pathway in cell growth
- Tez No: 229639
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Rheb Ras'a benzer bir yapı gösteren GTP hidrolizleyebilen özellikte olup, hücre büyümesi ve hücre döngüsünün düzenlenmesinde rol alan önemli bir hücre membranı proteinidir. Rheb proteini hücre büyümesinde önemli olan mTOR sinyal yolağını tetiklemektedir. Mesane kanserinin moleküler mekanizması üzerine birçok çalışma olmasına rağmen Rheb geni ile ilişkili çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda mesane tümör ve normal dokularında Rheb gen ifade düzeyinin mesane kanseri oluşum ve prognozundaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, 53 mesane tümörlü hasta ile bu hastaların normal mesane dokularına ait 23 örneğin Rheb gen ifade düzeyi uygun primer ve prob kullanılarak Gerçek Zamanlı PZR yöntemi ile araştırılmıştır. Rheb gen ifade düzeyi 53 mesane tümörünün 27'sinde (%53) yüksek olarak saptanırken, normal dokuların ise 16'sında (%70) Rheb gen ifade düzeyi yüksek olarak bulunmuştur. Ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Rheb'e yönelik tedavilerden yarar görebilecek hastaları tespit edebilmek için Rheb gen ifadesinin nicel Gerçek Zamanlı PZR ile analizi uygun olabilir. Rheb geninin mesane kanserinin gelişim ve prognozundaki rolünün belirlenmesi için daha pek çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rheb proteins represent a novel and unique family of the Ras superfamily GTP-binding proteins.Biochemical studies establish that they bind and hydrolyze GTP. The function of Rheb has been studied in a number of organisms that point to the involvement of Rheb in cell growth and cell cycle progression. Rheb protein potentially enhances the activity of mTOR signaling pathway which play critical roles in regulating growth and cell cycle. There are many studies about molecular mechanisms of bladder cancer, but has not been published about Rheb gene expression in bladder cancer. The aim of this study is to search the incidence and the role of Rheb expression in diagnosis and prognosis of bladder cancer. Rheb gene expression levels were studied by Real Time quantitative PCR method using suitable primers and probes in 53 bladder cancer and 23 normal bladder samples. Rheb gene overexpression was detected in 27 of 53 (53%) bladder cancer samples, but in 16 of 23 (70%) nomal bladder samples. However the difference was not statistically significant. Rheb gene expression detection by Real Time PCR which should be used to identify patients who might benefit from Rheb-targeted theraphies. It needs to be warrant studies about the role of Rheb gene in bladder cancer development and prognosis.