P Maddesi'nin emosyonel aktivite üzerine santral ve periferik etkileri, bu etkilerde WIN-51708'in rolü
The central and peripheric effects of Substance P on emotional activity and the role of WIN-51708
- Tez No: 229640
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YURDAKOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikiyatri, Physiology, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
P maddesi (Substance P, SP) esas olarak G proteini aracılı Nörokinin1 (NK1) reseptörlerine daha düşük olarak da diğer nörokinin reseptörlerine bağlanır. SP'nin santral ve periferik etkilerini ve bu etkilerde NK1 antagonisti WIN-51708'in rolünü incelemek üzere 54 Wistar soyu erkek sıçan 1-Kontrol grup (n=9), 2-Sham intraserebroventriküler (ICV) grup (n=9), 3-SP intraperitonal (i.p.) grup (n=9), 4-ICV SP 10 pMol grup (n=9), 5-ICV SP 25 pMol grup (n=9), 6-ICV SP 25 pMol + WIN-51708 i.p. grup (n=9) olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Her gruba sırasıyla Açık alan testi, Yükseltilmiş artı testi ve Porsolt yüzme testi uygulandı. Açık alan testinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Yükseltilmiş artı testinde incelenen parametreler açısından SP i.p. grubu, Kontrol ve Sham ICV gruplarından farklı değildi. ICV olarak verilen 10 pMol ve 25 pMol SP, diğer gruplarla kıyaslandığında anksiyete benzeri etkiler gösterdi. WIN-51708 uygulaması ise bu etkileri antagonize etti. Porsolt yüzme testinde Kontrol, Sham ICV ve SP i.p. gruplarında öğrenilmiş çaresizlik gelişirken, ICV SP 10 pMol ve ICV SP 25 pMol gruplarında öğrenilmiş çaresizlik bozulmuştur. ICV 25 pMol SP grubuna i.p. 20 mg/kg WIN-51708 uygulaması öğrenilmiş çaresizliğin bozulmasını engellemiştir. Sonuç olarak, ICV SP uygulamaları lokomotor aktiviteden bağımsız olarak anksiyojenik etkiler göstermiştir ve etkilerin oluşmasında NK1 reseptörleri önemli rol almaktadır.
Özet (Çeviri)
Substance P (SP) binds mainly to G protein coupled Neurokinin 1 (NK1) receptors and with lower affinity to other neurokinin receptors. To investigate central and peripheric effects of SP and the role of WIN-51708, 54 Wistar strain male rats were divided into 6 groups: 1-Control group (n=9), 2-Sham intracerebroventricular (ICV) group (n=9), 3-SP Intra-peritoneal (i.p.) group (n=9), 4-ICV SP 10 pMol group (n=9), 5-ICV SP 25 pMol group (n=9), 6-ICV SP 25 pMol+WIN-51708 i.p. group (n=9). All groups were tested in the Open field test, Elevated plus maze and Porsolt swimming test, respectively. In the Open field test there was no significant difference between the groups. In the Elevated plus maze test there was no significant difference in SP i.p group compared to those in the Control group and Sham ICV group. In the ICV groups of 10 pMol and 25 pMol compared to those in other groups, anxiety-like behaviours were seen. These effects were attenuated by the administration of WIN-51708 intraperitoneally. In the Porsolt swimming test, while the learned helplesness developed in Control, Sham ICV and SP i.p. groups, it was corrupted in the ICV groups of 10 pMol and 25 pMol. The application of 20mg/kg WIN-51708 was able to block the corruption of the learned helplessness in the ICV group of 25 pMol SP. In conclusion, central applications of SP independent from the locomotor activity have anxiogenic effect, and in the formation of this effect NK1 receptors play a crucial role.