Demineralize kemik matriksi ve kalsiyum sülfat kombinasyonu içeren yeni bir greft materyalinin periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde kullanımının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of a new graft material including demineralized bone matrix and calcium sulfate combination in the treatment of periodontal intrabony defects.
  1. Tez No: 229647
  2. Yazar: BETÜL KARAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli bireylerde periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde demineralize kemik matriksi (DKM) ve kalsiyum sülfat (KS) kombinasyonu içeren bir greft materyalinin klinik ve radyografik etkinliği incelendi. Çalışmaya, başlangıç tedavisi tamamlanmış, yaş ortalaması 43.6±3.18 olan 13 kronik periodontitis hastasındaki 3+2+1, 3+2 ve 2 duvarlı 31 kemik içi defekt dahil edildi. Başlangıç tedavisinden 8 hafta sonra sondalanabilir cep derinliği (SCD) ?6 mm ve kemik içi defekt derinliği ? 4 mm olan defektler tedavi edildi. Defektlere DKM ve KS karışımı içeren putty formundaki bir greft materyali uygulandı. Klinik ve radyografik değerlendirmeler operasyondan önce ve operasyon sonrası 12. ayda kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the clinical and radiographic efficacies of a graft material including demineralized bone matrix (DBM) and calcium sulfate (CS) combination in the treatment of periodontal intrabony defects of chronic periodontitis patients. Thirty-one 3+2+1, 3+2 and 2 wall intrabony defects with a probing depth (PD) of ? 6 mm and an intrabony component of ? 4 mm were treated in 13 patients with the mean age of 43.6±3.18 after completion of non-surgical periodontal therapy. In each of the patients intrabony defects were treated with the putty form of DBM and CS combination. Clinical and radiographic measurements were recorded at baseline and 12 months after therapy.