Demineralize kemik matriksi ve kalsiyum sülfat kombinasyonu içeren bir greft materyalinin generalize agresif periodontitisli hastalardaki kemik içi defektlerin tedavisinde kullanımının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic effects of a graft material including demineralized bone matrix and calcium sulfate combination in the treatment of the patients with generalized aggressive periodontitis
- Tez No: 236316
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, generalize agresif periodontitisli (GAP) bireylerdeki kemik içi defektlerin tedavisinde demineralize kemik matriksi (DKM) ve kalsiyum sülfat (KS) kombinasyonu içeren greft materyalinin etkinliğinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya, yaşları 23 ile 33 arasında değişen 17 GAP hastasına ait sondalanabilir cep derinliği (SCD) ? 6 mm ve kemik içi defekt derinliği ? 3 mm olan toplam 56 kemik içi defekt dahil edildi. Defektler, DKM ve KS karışımı içeren bir greft materyali ile tedavi edildi. Operasyon öncesinde ve operasyondan 12 ay sonra, klinik ve radyografik ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the clinical and radiographic effects of a new graft material including demineralized bone matrix (DBM) and calcium sulfate (CS) combination in the treatment of the patients with generalized aggressive periodontitis (GAP). Fifty-six intrabony defects with an associated probing depth (PD) of ?6 mm and an intrabony component of ?3 mm were surgically treated with the combination of DBM and CS. Clinical and radiographic measurements were recorded at baseline and 12 months after therapy.