Osteoprotegerin ve osteokalsinin Tip II diabet ve insülin duyarlılığı üzerindeki rolü
The role of Osteoprotegerin and osteocalcin, on insulin sensitivity and Type II diabetes
  1. Tez No: 324883
  2. Yazar: MESUT TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diabetes Mellitus, insülin salınımı, insülinin etkisi veya bu faktörlerin her ikisinde de bozukluk olması sonucu ortaya çıkan ve hiperglisemi ile seyreden, protein ,karbonhidrat ve yağ metabolizmalarının etkilendiği kronik metabolik bir hastalıktır. Hedef dokularda insülin sinyal yolunda oluşan yetersizlik ve bozulmuş biyolojik yanıt insülin direncini tanımlar ve yıllar içerisinde bozulmuş glikoz toleransı daha sonra Tip 2 Diabet şeklinde klinik yansıması ortaya çıkar. Osteoprotegerin osteoklast aktivasyonunu engelleyerek kemik metabolizmasında rol alan bir glikoproteindir. Bir gla proteini olan osteokalsinin dekarboksilasyonu sonucu aktive olmasında rol almaktadır. Osteokalsin kemik, diş ve diğer mineralize dokuların organik matriksine bol miktarda kalsiyum bağlayan, 46-50 aminoasit içeren proteindir OK'nin K-vitamini aracılı biyosentezi kemikte meydana gelir. Kemik matriksi tarafından sekrete edilen inaktif osteokalsin aktive hale geldikten, dekarboksile olduktan sonra pankreas beta hücresinden insülin salınımını arttırır.Bu tez çalışmasında 50 yaş altı kadın ve erkeklerde osteokalsin ve osteoprotegerin plazma düzeyleri ile insülin direnci ve tip 2 diyabet arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Tip 2 Diabet grubunda (n=23) Osteoprotegrin düzeyi ile insülin arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmektedir (r:-0,444; p0,05).Çalışmamızın sonucunda OK ve OPG `nin tip 2 diyabet ve bozulmuş glikoz toleranslı hastalarda fizyopatolojik süreçle bağlantılı olabileceği düşünülmüştür. Ancak bu konuda geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardir
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus, is a chronic disorder that effects insulin secretion, insulin impact or both of these factors by influencing protein, carbohydrate and fat metabolism in chronic metabolic disease which is together with hypeglisemia. Inability of insulin signal pathways formed to target tissues and impaired biological response ,defines insulin resistance and impaired glucose tolerance in the later years of clinical reflection occurs in the form of Type 2 Diabetes.Osteoprotegerin is a glicoprotein that have a role in bone metabolism by inhibiting the activation of osteoclast. Osteoprotegerin also have a role by acivation of osteocalsin which is a gla protein and active as its decarobxylated form. Osteocalcin, is a protein which contains 46-50 amino acid, that binds calcium to organic matrix that exist in bone, teeth and other mineralized tissues .Biosynthesis of osteocalcin which is mediated by vitamin K ,occurs in bone tissue . When inactive osteocalcin that secreted by bone matrix becomes activated by being decarboxylated, it increases releasing of insulin from pancreatic beta cells. In this thesis,we analysed both men and women under the age of 50 with plasma levels of osteocalcin and osteoprotegerin and searched a relationship between serum osteocalcin and osteoprotegerin and their effects on insulin resistance and diabetes. In type 2 diabetes group (n = 23) a negative statistically significant correlation found between serum levels of Osteoprotegerin and insulin (r = -0.444, p 0.05).In the present study it was thought that serum OK AND OPG levels may be linked with pathophysiological process in patients with type 2 diabetes and impaired glucose tolerance, but extensive studies are needed on this issue.