Çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının çoğul ilaca dirençli acinetobacter baumannii suşlarına in vitro etkileri
In vitro activites of various antibiotic combinations on multiresistant acinetobacter baumannii strains
  1. Tez No: 229679
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Acinetobacter Gram negatif, nonfermentatif düşük hastalık potansiyeli olan bir mikroorganizmadır. Kendi içinde genomik türler olarak sınıflandırılır. Acinetobacter genomic türleri içerisinde en sık genomik tür II (A.baumannii) insanda hastalık yapar A.baumannii hastane ortamında bulunabilen ve hastane enfeksiyonlarına neden olan bir bakteridir. Acinetobacter artık ülkemizde yoğun bakım servislerinde en sık rastlanan Gram negatif enfeksiyon etkenleri arasında yer almaktadır ve maalesef bu izolatlar antibiyotiklere yüksek oranda dirençli olarak bulunmaktadır. Acinetobacter türlerinde beta-laktam direncinin temel sebebi OXA-türü beta-laktamazlardır. Acinetobacter enfeksiyonunun en yaygın klinik görünümleri arasında ventilatörle ilişkili pnömoni ve kan dolaşımı enfeksiyonları yer alır. Ciddi A.baumannii enfeksiyonlarında monoterapiyi destekleyen randomize çalışmalar yoktur ve ciddi morbidite ve mortalite nedeniyle kombinasyon tedavisi önerilmektedir.Günümüzde çoğul ilaca dirençli Acinetobacter enfeksiyonlarını tedavi edebilecek tek başına kullanılan antibiyotiklerin eksikliğinden dolayı E-test metodunu kullanarak değişik antibiyotiklerin etkinliğini araştırdık.Çalışmaya Aralık 2007-Temmuz 2008 tarihlerinde hastane enfeksiyonu etkeni olarak izole edilen 25 A.baumannii bakteri izolatı alındı. Tüm izolatlar standart mikrobiyolojik yöntemlerle tiplendirildi. Bakteriler çalışma gününe kadar -80 °C'de saklandı. MİK değerleri E-test yöntemi ile Muller-Hinton agar kullanılarak belirlendi. Antibiyotik duyarlılık sınırları CLSI kriterlerine göre okundu. Kontrol suş olarak P.aeruginosa ATCC 27853 ve E.coli ATCC 25922 kullanıldı.Tigesiklin-netilmisin (TGC-NET), tigesiklin-levofloksasin (TGC-LEV), ampisilin/ sulbaktam-netilmisin (SAM-NET), ampisilin / sulbaktam - levofloksasin (SAM-LEV), sefoperazon/sulbaktam-netilmisin (SCF-NET) ve sefoperazon/sulbaktam-levofloksasin (SCF-LEV) kombinasyonlarının in vitro sinerjik etkinliği E-test yöntemi ile araştırılmıştır. Kullanılan altı kombinasyon için hesaplanan 150 FİK indeks değerine göre %43,3 (65/150) etkisiz, %28.6 (43/150) aditif, %20 (30/150) antagonist ve %20 (12/150) sinerjik etkileşim sonucu saptanmıştır. SAM-NET kombinasyonu ile %16, SCF-NET kombinasyonu ile %8 sinerjik etki gösterilmiştir. Kombinasyonlarda tespit edilen aditif ve/veya sinerjik etkileşimlerin birisinin varlığı baz alınarak kombinasyonlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Buna göre TGC-NET kombinasyonu TGC-LEV kombinasyonuna göre ve SAM-NET kombinasyonu SCF-NET kombinasyonuna göre istatiksel olarak anlamlı bulundu. A.baumannii ile gelişen enfeksiyonların tedavisinde TGC-NET ve SAM-NET kombinasyonları iyi bir alternatif olabilir.Bizim çalışmamızda TGC-NET kombinasyonun klinik olarak kullanılmaması ve tek bir coğrafik bölgeden alınan ve yalnızca çoğul ilaca dirençli 25 A.baumannii suşunun kullanılmış olması nedeniyle sınırlı bir çalışmadır. Bu nedenle sonuçlar dikkatli bir şekilde yorumlanmalıdır.Sonuç olarak; çoğul direncin ortaya çıktığı ve yeni antibiyotiklerin azaldığı bir dönemde, antibiyotik kullanım stratejileri ve enfeksiyon kontrolü büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter are non-fermentative, Gram negative, low virulence microorganisms. Members of this genus are classified under genomic species. Among Acinetobacter isolates ?genomic species II?(A.baumannii) is the most freguent cause of infections in patients. A.baumannii is an important nosocomial pathogen, usually on various surfaces in the hospital environment. Acinetobacter are now among the top pathogens in Turkish intensive care units and moreover they are highly resistant to antibiotics. Main cause of beta-lactam resistance among Acinetobacter spp is OXA-type beta-lactamases. The most freguent clinical manifestations of Acinetobacter infection are ventilator-associated pneumonia and bloodstream infections. There is no randomized studies which suggest monotherapy for severe A.baumannii infections and combination treatment was recommended due to high morbidity and mortality.In view of the current lack of single antimicrobial agents available to treat infections due to certain strains of multidrug-resistant (MDR) A.baumannii, theefficacy of various antibiotic combinations was evaluated using the E-test method.Twenty five MDR A.baumannii bacteria recovered from clinical isolates betwen December 2007 to July 2008 were studied. All isolates were identified by Standard methods and kept frozen at -80°C until use. Minimal inhibitory concentrations (MIC) were determined by E-test method on Muller-Hinton agar and results were interpreted according to the recommendations of Clinical and Laboratory Standarts Institute (CLSI). Control strains were P.aeruginosa ATCC 27853 ve E.coli ATCC 25922.This study was performed to investigate the in vitro effect of various antibiotic combinations on twenty five multiresistant nosocomial A.baumannii strains. The in vitro activity of tigecycline/netilmicin (TGC-NET), tigecycline/levofloxacin (TGC-LEV), ampicillin/sulbactam-netilmicin (SAM-NET), ampicillin/sulbactam-levofloxacin (SAM-LEV), cefoperazone/sulbactam-netilmicin (SCF-NET) ve cefoperazone / sulbactam-levofloxacin (SCF-LEV) combination were studied by the E-test method. For the tested six antibiotic combinations 150 fractional inhibitory concentration (FIC) index were calculated. Indifference, additive, antagonist, and synergistic effects were found as in order to %43,3 (65/150), %28.6 (43/150), %20 (30/150) and %20 (12/150), respectively. SAM-NET and SCF-NET combinations were found synergistic against %16 and %8 of the twenty five tested strains, respectively. The combinations compared with each other by the presence of the additive or synergetic interactions which established at the combinations. Thus, with reference to that the combination of TGC-NET and SAM- NET was statistically signigicant when compared in order to with the combination of TGC-LEV and SCF - NET. Tigecycline/netilmicin and ampicillin/sulbactam-netilmicin could become therapeutic options for treating infections due to A.baumannii.As a result antibiyotic stewardship and infection control is very important in the are of multidrug-resistance and lack of development new antimicrobial agents.