Çoklu ilaç dirençli acınetobacter baumannıı suşlarında çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının ın-vıtro etkinliği
In-vitro effect of various antimicrobials in combination against multidrug-resistant acinetobacter baumannii
- Tez No: 248741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KURUTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Acinetobacter cinsi bakteriler son yıllarda özellikle yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere hastane infeksiyonlarında en sık izole edilen etkenlerin başında gelmektedir. Günümüzde Acinetobacter baumannii suşlarına bağlı olarak oluşan infeksiyonların tedavisinde kullanılan antimikrobiyal ajanlara karşı giderek artan direnç tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Acinetobacter baumannii'nin gittikçe daha sık infeksiyon etkeni olması ve antimikrobiyal direnç oranlarının artması tedavide yeni seçenek ilaçların araştırılmasını gerektirmiştirBu çalışma Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda 2005-2009 yılları arasında çeşitli klinik örneklerinden izole edilen 50 Acinetobacter baumannii (A. baumannii ) kökeni çalışmaya alındı. Bakterilerin tanımlanması BBL Crystal Enterik/ Nonfermenter ID Kit (Becton Dickinson, ABD) veya Phoneix 100 BD sistemi (Becton Dickinson Microbiology Systems) kullanılarak tür düzeyinde yapıldı. A. baumannii kökenlerinin antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. Antibiyotik duyarlılık sınırları CLSI kriterlerine göre okundu. Çoğul ilaç dirençli 10 A. baumannii suşunda kolistin/ rifampisin , kolistin/ imipenem , tigesiklin/rifampisin, tigesiklin/imipenem kombinasyonlarının etkinliği chekerboard ve E-test yöntemleriyle araştırıldı ve iki yöntemin birbiriyle tutarlılığı karşılarştırıldı. Değerlendirmeler chekerboard yöntemini referans alarak yapıldı.Araştırılan dört kombinasyon için checkerboard ile elde edilen FİK indeks değerlerine göre en iyi kombinasyonun kolistin/rifampisin (% 80 sinerji) ve kolistin/imipenem'de (% 80 sinerji) olduğu bulundu. Bunu tigesiklin/rifampisin (%60 sinerji) ve tigesiklin/imipenem ( %10 sinerji) kombinasyonu izlemekteydi. Ülkemizde kolistin henüz kullanıma girmediği için MDR A.baumanii suşlarının neden olduğu infeksiyonlarının tedavisinde tigesiklin/rifampisin kombinasyonunun iyi bir seçenek olabileceği düşünüldü.Kombinasyonların E-test yöntemiyle saptanan etkinliklerinin Chekerboard yöntemiyle tutarlılıkları karşılaştırıldığında; tutarlılık %52.5 (%10-70) olarak bulundu. E-test yönteminin antibiyotik kombinasyonların etkinliğini saptamada kullanılabilmesi için checkerboard ve time-kill yöntemleriyle daha çok karşılaştırılmalı çalışma sonuçlarına ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In recent years, Acinetobacter spp. have emerged as one of the most important nosocomial pathogens, especially in patients admitted to an intensive care unit (ICU). The progressively increasing resistance of A. baumannii to widely used antibiotics is now a major problem in our country like worldwide. Due to antibiotic resistance with Acinetobacter baumannii has increased and leads clinicians to find alternativeantibiotics.In this study, 50 Acinetobacter baumannii ( A. baumannii ) isolated from various clinical specimens from June 2005 to September 2009 in Celal Bayar Univesity, Faculty of Medicine, Departmant of Microbiolgy and Clinical Microbiolgy, Bacteriology Laboratory were investigated. Isolation and identification were performed by conventional biochemical tests as well as by BBL Crystal GN; N/F ID ( Becton Dickinson,USA) or Phoneix 100 BD systems (Becton Dickinson Microbiology Systems). The antibiotic susceptibilities of the strains were investigated by the disk diffusion method according to the recommendations of the CLSI.The present study aimed at evaluating the interaction between colistin/rifampicin, colistin/imipenem, tigecycline/rifampicin and tigecycline/imipenem through microdilution checkerboard and E-test method against ten MDR A. baumannii strains. The secondary objective was to examine the degree of agreement of a possible new method utilizing the E-test with the checkerboard method.According to our in-vitro study results, the checkerboard method with the combination regimens of colistin/rifampicin and colistin/imipenem each showed 80% synergistic activity. Due to colistin is not currently in use in our country, combinations of tigecycline/rifampicin could be promising alternatives for the treatment of infections due to MDR strains of A. baumannii.The agreement between the checkerboard tests and Etest method was 52.5% (range 10?70%). Further comparison studies of the E test synergy technique with the checkerboard and time-kill methods are warranted.