Sıçanlarda D-galaktozamin ile oluşturulan karaciğer yetmezliğinde probiyotiklerin koruyucu etkisi
The protective effect of probiotics on the D-galactosamine induced hepatitis in rats
  1. Tez No: 229694
  2. Yazar: MİNE SAYILGAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda D-galaktozamin (D-GalN) ile uyarılan akut karaciğer hasarında probiyotiklerin koruyucu etkinliğinin olup olmadığını araştırmayı hedefledik.MATERYAL ve METOD: 2 aşamalı bir deney yaptık. İlk deneyin amacı D-GalN'in uyardığı AST ve ALT yükselmesini en fazla düşüren 2 probiyotik suşunu ikinci deney için seçmekti. Deneyde toplam 48 adet erkek Wistar-Albino sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 4'er adet olmak üzere 12 gruba ayrıldı. 10 gruba farklı probiyotik suşları verildi, iki grup ise kontrol grubu olarak ayrıldı. Deney sonunda 2 adet probiyotik suşu 2. deney için seçildi (L. plantarum BK9-40 (Lb) ve E. malodaratus AK7-32 (E.)). Deney 2'de N. Kontrol, Lb. Kontrol, E. Kontrol, D-GalN, Lb./D-GalN, E./D-GalN olmak üzere toplam 48 sıçandan 6 grup oluşturuldu. Lb. Kontrol, E. Kontrol, Lb./D-GalN, E./D-GalN gruplarına 7 gün süresince probiyotik verildi. 7. gün D-GalN, Lb./D-GalN, E./D-GalN gruplarına i.p 1gr/kg dozunda D-GalN kontrol gruplarına SF i.p verildi. 8. gün sakrifiye edilerek vena cava inferiordan kan, karaciğer ve dalaktan doku örnekleri alındı. Serumda karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT, ALP) karaciğer dokusundan hazırlanan homojenatlarda GSH, CAT, SOD, GSH-Px, MDA, TNF- ? , NO düzeyleri çalışıldı. Karaciğer dokusunun histolojik incelemesi ve karaciğer ile dalaktan alınan örneklerle aerob ve anaerob bakteri kültürleri yapıldı.BULGULAR: 1 gr/kg dozunda i.p olak verilen D-GalN ile sıçanlarda histolojik ve biyokimyasal olarak akut karaciğer hasarı gözlendi. D-GalN grubunda akut karaciğer hasarının biyokimyasal parametreleri ve karaciğer dokusunda MDA düzeyleri anlamlı olarak yüksek iken SOD düzeyi anlamlı olarak düşük saptandı. Lb/D-GalN ve E./D-GalN gruplarında MDA D-GalN grubuna göre anlamlı derecede daha düşük iken SOD düzeyi anlamlı derecede yüksek saptandı. Lb./D-GalN grubunda MDA düzeyi N. Kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek iken E./D-GalN grubunda N.Kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık yoktu. E./D-GalN grubundaki TNF-? düzeyini, diğer tüm gruplardakinden düşük bulduk. Bu bulgu, E. maloduratus öntedavisinin karaciğer yıkımını önlemekte başarısız olmasına karşın, kısmi bir antiinflamatuvar aktivite gösterdiğine işaret etmektedir.GSH, CAT, GSH-Px düzeyleri gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı değildi.Histopatolojik olarak D-GalN, Lb./D-GalN, E./D-GalN gruplarında hepatosellüler hasarın oluştuğunu gözledik.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study we aimed to investigate the possible protective effect of probiotics on the D-galactosamine (D-GalN) induced hepatotoxicity.MATERIALS AND METHODS: We did our study in two parts. The first part aimed to choose two probiotic species which protects mostly from D- GalN hepatotoxicity, and leads lower AST- ALT levels. In first experiment forty eight male Wistar rats were randomly divided into twelve groups. All 12 groups contained 4 rats in each group. Two groups were control groups. Different probiotic species were given to other ten groups. At the end of the first experiment two probiotic species were chosen for second experiment (L. plantarum BK9-40 (Lb.) ve E. malodaratus AK7-32 (E.)). In second experiment, 48 rats were divided into six groups; N. Control, Lb. Control, E. Control, D-GalN, Lb./D-GalN, E./D-GalN. Lb. Control, E. Control, Lb./D-GalN, E./D-GalN groups were given probiotics for 7 days. Seventh day, D-GalN, Lb./D-GalN, E./D-GalN groups were given i.p 1gr/kg D-GalN; control groups were given SF i.p. Twenty-four hours later all animals were sacrificed, laparotomy was performed and liver tissues were taken. Liver tissue samples were histologically evaluated. Malonyldialdehyde (MDA), glutation (GSH), tumor necrosis factor-alpha (TNF- ? ) and Nitric Oxide (NO) levels from liver were evaluated. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activities were also analzed in liver tissue. AST, ALT and ALP activities were analyzed in serum which obtained from vena cava inferior.RESULTS: Dose of 1gr/kg i.p. D-GalN caused to acute hepatic damage histologically and biochemically in all rats. While biochemical parameters of acute hepatic damage and MDA levels of liver tissue were significantly increased, SOD levels were significantly decreased in D-GalN group. While MDA levels were detected significantly lower, SOD levels were significantly higher in Lb/D-GalN and E./D-GalN groups than D-GalN group. While MDA levels were significantly higher in Lb./D-GalN than N.Control group; MDA levels were not significantly different between E./D-GalN group and N.Control group. TNF-? levels in group E./ D-GalN were lower than other groups. This finding shows that premedication with E. maloduratus is not protective against liver damage, but has a particular antiinflammatory activity.GSH, CAT and GSH-Px enzyme levels were not significantly different between all groups.Hepatocelluler damage was found in D-GalN, Lb./D-GalN and E./D-GalN groups histologically. But no protective effect of probiotics was shown histologically.