Elektromanyetik alanın kırık iyileşmesine etkisi: ratlarda deneysel çalışma.
Effect of electromagnetic field on bone fracture healing: an experimental study on rats
  1. Tez No: 229695
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada; cep telefonlarından yayılan 900 ve 1800 MHz frekanslı EMD'ların, Kırık iyileşmesi üzerine etkisinin olup olmadığını araştırdık.Materyal-Metod: 45 adet erişkin ortalama ağırlıkları 256±20 gr ve ortalama 5 aylık (4-6 ay) erkek Winstar Albino sıçan rasgele 3 gruba ayrılarak her gruptaki sıçanlar numaralandırıldı. Grup 1:900 Mhz EMA maruziyet (n=15 ort.kilo=255±21), Grup2:Kontrol (n=15 ort.kilo=259±19) Grup 3:1800 Mhz EMA maruziyet (n=15 ort.kilo=255±21) olarak sınıflandırıldı.Sekiz hafta boyunca haftada 5 gün, günde 30 dakika 1±04 mW/cm2 gücünde EMA'na Grup 1; 900 MHz frekansında, Grup 3 ise1800 MHz frekansında maruz bırakıldı. Kontrol grubu EMA uygulanmaksızın aynı gün ve sürede aynı çevresel şartlarda tutuldu. Çalışma boyunca çekilen seri radyografiler modifiye skorlama sistemiyle değerlendirildi. Çalışma sonunda sıçanların tibiaları kallus dokusuyla birlikte çıkarıldı ve histolojik inceleme için kesitler alınarak Huo ve ark.nın skorlama sistemiyle değerlendirildi. İstatistiksel analizde Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı.Bulgular: Grup-1'de; radyolojik ve histolojik skorlar kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır (sırasıyla p=0,006, p=0,020). Biyomekanik skorlar açısından ise anlamlı fark bulanamadı(p>0.05). Grup-3'de ise; histolojik, radyolojik ve biyomekanik skorlar bakımından hem Grup-2 hem de Grup-1 ile arasında anlamlı istatistiksel bir fark yoktu ( p>0.05). (tablo 11). Ancak her üç skorda kontrol grubuna göre daha düşüktüTartışma ve Sonuç: Cep telefonlarından yayılan EMD'ların oluşturduğu EMA'ndan kaynaklanan EMR 900 MHz frekansta kırık iyileşmesini anlamlı derecede olumsuz etkilemektedir. 1800 MHz frekansta ise olumsuz etkiler daha minimaldir ve istatistiksel olarak anlamlı değildir. Cep telefonunun neden olduğu yüksek frekans EMA'ların Kırık iyileşmesi'ne olumsuz etkisi termal ve nontermal etkiler birlikte rol oynuyor gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate whether electromagnetic waves at 900 and 1800 Mhz frequencies have an effect on bone healing.Materials and Methods: A total of 45 male Wistar albino rats at 5 weeks of age and weighing between 230 ? 270 grams were included in this study. Animals were divided into three equal groups as follows: Group-I (900 Mhz EMF applied group, n=15, mean weight=255±21), Group-II (Controls, n=15, mean weight=259±19) and Group-III (1800 Mhz EMF applied group, n=15, mean weight=255±21). Animals in Group-I and Group-III were exposed to EMF at 900 and 1800 Mhz fr. 30 min. a day for five days a week. The study has lasted for eight weeks. Whereas, controls were kept under the same experimental conditions except EMF exposure. During of the study, serious direct X-ray radiographs were supplied and evaluated according to the modified scoring system. At the end of the study, tibial bones were extracted with callus tissues. After tissue processing procedure, stained slides were evaluated according to the scoring method by Huo et al. In statistical analysis, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test were used.Results: In Group-I, mean radiological and histological scores were significantly lower than the controls (p=0,006, p=0,020, respectively). Whereas, there was no difference between Group-I and Group-II by means fo biomechanical scores, but the mean score was lower than the controls. In Group-III, no statistically significant difference was found by means of histological, radiological or biomechanical scores, when compared with Group-I and the controls (p>0.05). However, all of these scores were again lower than the controls.Conclusion: Electromagnetic radiation at 900 Mhz of frequency emitted from cellular phones has a significantly negative effect on bone fracture healing. Whereas, this negativity is less at 1800 Mhz of frequency and it is not statistically significant, when compared with the controls. Negative effect of high frequency electromagnetic fields on bone fracture healing may be attributed to thermal and non-thermal factors or both.