Sıçanlarda D-Galaktozaminle oluşturulan hepatitte kefir'in koruyucu etkisi
Investigation of the protective effects of kefir on D-galactosamine (GAL) induced acute hepatic failure
  1. Tez No: 229693
  2. Yazar: YUNUS UGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, sıçanlarda D-galaktozamin (GAL) ile oluşturulan akut karaciğer yetmezliğinde kefirin koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştırMATERYAL VE METOD: Çalışmaya, 42 erkek Wistar-albino sıçan alınarak, 3 grup 6'şarlı, 3 grupta 8'erli olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Ratlara 1 hafta boyunca normal çeşme suyu, %10'luk ve %20'lik kefir ön tedavisi verilmiştir. 7. gün GAL 1gr/kg dozunda i.p. olarak verildikten 24 saat sonra ratların yaşamlarına son verilerek laparotomi yapılmış ve karaciğerleri çıkarılmıştır. Karaciğer dokusu histolojik olarak değerlendirilmiş, doku düzeyinde malondialdehit (MDA) konsantrasyonu, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), myeloperoksidaz (MPO) enzim düzeyleri ile glutatyon, TNF- ? ve IL-10 aktiviteleri ölçülmüştür. Ayrıca serumda AST, ALT, ALP, PT ve INR değerlerine bakılmıştırBULGULAR: 1gr/kg dozunda i.p. olarak verilen GAL tüm sıçanlarda histolojik ve biyokimyasal olarak akut karaciğer yetmezliğine yol açmıştır. Akut karaciğer yetmezliğinin biyokimyasal parametreleri kefir + GAL gruplarında çeşme suyu + GAL grubuyla kıyaslandığında daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Investigation of the protective effects of kefir on D-galactosamine (GAL) induced acute hepatic failureMATERIALS AND METHODS: Forty two male Wistar rats were randomly divided into six groups. Three groups contained six rats and other three groups contained eight rats in each group. Rats were pretreated with tap water, 10% kefir and 20% kefir for seven days. At the seventh day of the study, GAL 1gr/kg was administered i.p. and 24 hours later all animals were sacrificed, laparotomi was performed and liver tissues were taken. Liver tissue samples were histologically evaluated. Malonyldialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and myeloperoxidase (MPO) enzyme concentrations were determined. Glutation, TNF- ? and IL-10 activities were measured. AST, ALT, ALP, PT and INR levels were also analyzed in serumRESULTS: Dose of 1gr/kg i.p. GAL caused acute hepatic damage histologically and biochemically in all rats. Biochemical parameters of acute hepatic damage in kefir pretreated groups were higher than in the tap water pretreated group.