Aşikar koroner arter hastalığı olmayanlarda karotis intima media kalınlığı ile arterial stifnes arasındaki ilişki
Relationship between carotin intima media thicknes and arterial stiffness iin patients without overt coronary artery disease
- Tez No: 229711
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET DURMUŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç : Aşikar koroner arter hastalığıolmayanlarda subklinik aterosklerozungöstergesi olan CIMT ile arterial fonksiyonlarıgösteren arterial stifnes arasındakiilişkiyi inceledik.Yöntem : Kardiyoloji polikliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle ekokardiyografiistenilen hastalardan çalışma kriterlerine uygun olan 116 hasta seçildi. Karotis intimamedia kalınlığı ekokardiyografik olarak değerlendirilirken arterial stifnessphygmocor cihazi ile değerlendirildi.Bulgular: Ortalama yaşı63,8 olan 116 hasta çalışmaya alındı. CIMT ve PWVdeğerleri ortalama olarak 0,67 ± 1,6 mm ve 11,8 ± 3,5 m/sn idi. Univariate analizdeCIMT ile PWV arasındaki ilişki anlamlıidi (p: 0,039). Multivariate lineerregresyonda ise CIMT ile PWV arasındaki ilişki anlamlıdeğildi (p: 0,8). Multivariatelineer regresyonda CIMT'nin bağımsız prediktörleri arasında yaş(p: 0,029), cins (p:0,043) ve beta bloker (p:0,01) bulunurken PWV'nin bağımsız prediktörü olaraksadece yaşvardı(p:
Özet (Çeviri)
Aim: We searched whether there is a relationship between CIMT that represents thesubclinical atherosclerosis and PWV that represents arterial functions among the peoplewho do not have overt coronary artery disease.Method: Patients who consultated to the cardiology policlinic and underwentechocardiography examination were selected if they met the inclusion criterias. CIMT andarterial stiffness were evaluated by echocardiography and sphygmocor equipmentrespectively.Results: 116 patiens were recruited. Mean age was 63,8.. Values of CIMT and PWV were0,67 ± 1,6mm and 11,8 ± 3,5 m/sn respectively. In univariate analyse, there was astatistically significant relationship between CIMT and arterial stiffness ( p:0,039) . But inmultivariate lineer regression, there was not a significant relationship between CIMT andPWV. In multivariate lineer regression analyse age, gender, and beta blocker were theindependent predictors of the CIMT whereas age was the only independent predictor of thePWV.Conclusion: Among the patients without overt coronary artery disease, we found nomeaningfull relationship between CIMT and PWV. There should be more research toinvestigate the relationship between arterial sutructure and function and atherosclerosis.