Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalardan izole edilen acinetobacter kökenlerinin moleküler epidemiyolojisi
Molecular Epidemiology of Acinetobacter spp. isolated from patients admitted in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit
  1. Tez No: 229712
  2. Yazar: UĞUR DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Acinetobacter baumannii hastanelerde özelliklede Yoğun Bakım Üniteleri'nde mortalite ve morbiditeyi arttıran, hastane kaynaklı enfeksiyonların önemli bir nedenidir. Bu non-fermantatif, oksidaz negatif, gram negatif, aerobik kokobasil pnömoni, bakteriyemi, idrar yolu enfeksiyonu, yara enfeksiyonu ve menenjit gibi çeşitli tip fırsatçı enfeksiyondan izole edilebilir.Bu çalışmanın amacı Karadeniz Teknik Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nden Mart 2006-Ekim 2007 tarihleri arasında gelen örneklerden izole edilen 76 A. baumannii izolatının klonal ilişkilerini ve antibiyotik duyarlılık paternlerini belirlemekti.A. baumannii izolatlarının tanımlanması ve antibiyotik paternleri mikrobiyoloji laboratuvarlarının kullandığı geleneksel biyokimyasal testler ve BD Phoenix sistemi ile yapıldı. A. baumannii antimikrobiyallerin çoğuna dirençliydi fakat karbapenemler çok aktif ajanlar olarak kalmıştı ve çalışma periyodu sırasında toplanan 76 suşun tümü imipenem ve meropeneme duyarlıydı.Bakteriyel izolatlar arasında, A. baumannii suşlarının antibiyotik duyarlılık testlerinin sonuçları kullanılarak 15 antibiyotip tanımlandı ve I-XV olarak isimlendirildi.Acinetobacter suşlarının klonal ilişkisi epidemiyolojik tiplendirmenin altın standardı olarak tanımlanan PFGE ile araştırıldı. Acinetobacter baumannii suşlarının SmaI ile kesilen genomik DNA'sına yapılan PFGE 7 farklı ana klon (klon A-G olarak isimlendirildi) ve A klonunda iki (A1, A2), B klonunda iki (B1, B2) ve D klonunda iki subtip (D1, D2) gösterdi. 73 Acinetobacter baumannii suşu (%96) dört ana klonda yeralıyordu ve 17 ay içerisinde en az on salgına neden olmuşlardı.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is an important cause of nosocomial infections, increasing mortality and morbidity in hospital, especially in Intensive Care Unites (ICUs). This non-fermenting, oxidase negative, gram negative, aerobic cocobacillus has been isolated from various types of opportunistic infections, including pneumonia, bacteremia, urinary-tract infection, wound infection and meningitis.The aim of this study is to determine susceptibility patterns and clonal relationships of 76 A. baumannii isolates collected between March 2006 and July 2007 in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit of Karadeniz Technical University Hospital.Identification and antimicrobial susceptibility patterns of A. baumannii isolates were performed by the microbiology laboratory using conventional biochemical tests and BD Phoenix System. A. baumannii isolates were resistant to most of the antimicrobial drugs but carbapenems were the most active agents and all 76 strains collected during the study period were sensitive to imipenem and meropenem.Among the bacterial isolates, 15 antibiotypes were defined by utilizing the results of antibiotics susceptibility testing of A. baumannii isolates and designated as I through XV.Clonal relationships of Acinetobacter isolates were investigated with PFGE, regarded as the gold standard of the epidemiological typing. PFGE of genomic DNA after digestion with SmaI from Acinetobacter baumannii isolates revealed 7 different main clones and 2 subtypes to clone A, 2 subtype to clone B, 2 subtype to clone D. 73 Acinetobacter spp. (96%) were involved in four main clones (A, B, C and D) and they caused at least ten outbreaks in 17 months.