İskemi modifiye albüminin akut pulmoner emboli ve derin ven trombozu tanısındaki yeri
The value of ischemia-modified albumin in the diagnosis of acute pulmonary embolism and deep venous thromboembolism
- Tez No: 229710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TÜREDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İskemi Modifiye Albüminin Akut Pulmoner Emboli ve Derin Ven Trombozu tanısındaki yeri; Deneysel çalışmaBiz bu deneysel çalışmamızda, IMA'nın PE ve DVT tanısındaki değerini belirlemeye çalıştıkDeney modelinde her biri 6 hayvandan oluşan 4 grupta 24 adet Yeni Zelanda cinsi erişkin dişi tavşan kullanıldı. Grup I kontrol, grup II DVT, grup III DVT ve PE, grup IV sadece PE grubu olarak sınıflandırıldı. İliak ven ligate edilerek DVT oluşturuldu ve iliak vende oluşturulan pıhtı, PE oluşturmada kullanıldı. Tüm gruplardaki tavşanlardan 0, 1, 3 ve 6. saatlerde D-dimer ve IMA ölçümleri için kan alındıPE oluşturulan grup III ve grup IV'teki tavşanlarda histolojik ve tomografik olarak PE gösterildi. Tüm tavşanlarda 1. saat, 3. saat ve 6. saatte ortalama IMA düzeylerine bakıldığında, grup III ve grup IV bulunan tavşanlarda IMA seviyeleri, grup I ve grup II'den istatiksel olarak yüksek ve anlamlı bulunmuştur (1.saat p0.05). Üçüncü saatte gruplar arasında fark yoktu (p=0.105Deneysel çalışmanın sonuçları, IMA seviyesinin DVT ve PE tanısında yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Value of Ischemia-Modified Albumin in the Diagnosis of Acute Pulmonary Embolism and Deep Venous Thromboembolism: an Experimental Study.In this experimental study, the value of ischemia modified albumin in the diagnosis of acute pulmonary embolism and deep venous thrombosis have been examined.In this study, 24 mature, female, New-Zealand rabbits in four groups, each consisting of six animals were used. These were classified into group I, control group; group II, the deep venous thrombosis group; group III, deep venous thrombosis with pulmonary embolism group; group IV, the pulmonary embolism alone group. Deep venous thrombosis was produced by ligation of the iliac vein. The clot created in the iliac vein was used in establishing pulmonary embolism. Blood samples were taken from all groups at hours 0, 1, 3 and 6 for ischemia modified albumin and D-dimer measurement.Pulmonary embolism was demonstrated in all rabbit groups III and IV by spral CT and histologically. Measurament of mean ischemia modified albumin levels for all rabbits at hours 1, 3 and 6 revealed that mean ischemia modified albumin levels in groups III and IV were significantly higher than those in groups I and II (1.hour p0.05). There wasn?t also difference in 3?rd hour (p=0.105The results of this experimental study demonstrates that ischemia modified albumin level may be useful in the differential diagnosis of pulmonary embolism and deep venous thrombosis.