Laparoskopik cerrahi esnasında oluşan intraabdominal basınç (İAB) artışının uterus üzerine olan etkileri
The effects of increased intraabdominal pressure (IAP) on the uterus during laparoscopy
- Tez No: 229714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde laparoskopi konvansiyonel açık cerrahiye göre yaratığı avantajlar nedeni ile hızla cerrahi pratiği içerisinde yer edinmiştir. Laparoskopik cerrahi için sıklıkla kullanılan pnömoperiton sonucu intraabdominal basınç'ta (İAB) ortaya çıkan artış ve karbondioksitin peritoniyal yüzeylerden emilmesi sonucu istenmeyen bazı sistemik etkiler ortaya çıkmaktadır. İAB artışının mikro ve makro sirkülasyondaki etkisi, İAB'ın derecesiyle orantılıdır (9, 10). Laparoskopik girişimlerin hipoperfüzyon ve takip eden reperfüzyon dönemine bağlı olarak organ ve dokularda iskemi-reperfüzyon yaralanmasına neden olduğunu gösterilmiştir (2, 11).Çalışmamızda uterusu hedef alarak IAB hipoperfüzyon-iskemi-reperfüzyon sürecinden nasıl etkilendiğini araştırdık. Bu amaçla pneumoperitoneum oluşturularak uterusun Lazer Doppler tekniği ile mikrovasküler perfüzyonun değerlendirilmesi, uterustan alınacak doku örneklerinden oksidatif stres markırları, oluşacak doku hasarının histopatolojik değerlendirilmesi ve uterin kontraksiyonlar üzerindeki etkisi incelendi.Sonuç olarak çalışmamızda laparoskopi için oluşturulan 10 mmHg düzeyindeki İAB artışının uterus doku perfüzyonu üzerinde, miyometriyum striplerinde KCL'ye bağlı kasılma yanıtlarında, MDA düzeylerinde ve endometriyum dokusunda histopatolojik değişikliklere yol açmadığı gösterilerek, 10 mmHg lik İAB uterus dokusu için güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays the use of laparoscopy has gained widespread popularity in surgical approaches becouse of the advantages as compared to conventional open surgery. Increased intra abdominal pressure associated with pneumoperitoneum and the degree of carbon dioxide (CO2) absorption during laparoscopy, may have adverse clinical effects. Most of the studies have shown that the degree of increased intra-abdominal pressure (IAP) has influenced on micro- and macrocirculation of abdominal organs (9-10).In terms of the hypoperfusion and subsequent reperfusion periods, both clinical and experimental studies show that the laparoscopic procedure provides a typical model of ischemia?reperfusion injury in the organs (2,11).The aim of this study was to investigate whether IAP affects microcirculation in the uterus, which may lead to biochemical and histologic damage related to oxidative stres induced by IAP increases and the possible effects of İAP on rat uterine contractionsIn conclusion, this study has been shown that low IAP levels (10 mmHg) didn?t couse a significant changing in microcirculation in the uterus. We haven?t seen any oxidative stress injury in biochemical and in histologic studies. Except in 20 mM KCL concentration, no significant alterations was seen in the other concentration of KCL for myometrial contractions and10 mm Hg of IAP has accepted as safe for uterine tissue.